NACIONALNI DAN HITNE MEDICINSKE SLUŽBE

Autor: Vesna Suvala, 2. 5. 2017.

U Osijeku, 28. travnja 2017.g., na Trgu A. Starčevića obilježen je Nacionalni dan hitne medicinske službe. Obilježavanju uz djelatnike Zavoda za hitnu medicinu Osječko-baranjske županije su se aktivno pridružili i učenici Medicinske škole Osijek s ciljem informiranja građana o specifičnosti ove djelatnosti, ispravnim postupcima pozivanja i pružanja hitne medicinske pomoći. Učenici su građanima mjerili krvni tlak i vrijednost glukoze u krvi. Također, učenici su imali priliku razgledati vozila za hitne medicinske intervencije, demonstrirati svoja znanja i vještine na opremi, modelima i lutkama za edukaciju.

Hitna medicinska pomoć organizirana je kao djelatnost koja obuhvaća provođenje mjera i postupaka izvanbolničkog medicinskog zbrinjavanja na mjestu događaja ili u prostoru za reanimaciju zavoda za hitnu medicinu. Hrvatski sabor je 26. travnja 2013.g., proglasio dan 30. travnja „Nacionalnim danom hitne medicinske službe“, koji se svake godine obilježava u svim županijskim zavodima za hitnu medicinu. Zavod za hitnu medicinu Osječko-baranjske županije obavlja djelatnost hitne medicine i sanitetskog prijevoza pomoću 45 timova hitne medicine, 5 timova T2 hitne medicine, 5 timova prijavno-dojavne jedinice i 17 timova sanitetskog prijevoza.

U obilježavanju Nacionalnog dana hitne medicinske službe sudjelovali su učenici četvrtih razreda: Marko Bondža, Karmen Čiš, Nina Grahovac, Ana Jasnić. Gabrijela Kovačević, Monika Kovač, Ana Klaić, Ružica Kovačević, Gabrijel Tribuljak, David Pleša, Bojana Mitrović, Mia Viljanac, Nicole Pavlić, Vlatka Tadijan, te nastavnici Marko Maceković, mag.med.techn., Zdenka Omrčen, bacc.med.techn., Ana-Marija Buljević, mag.med.techn. i Branimir Lončarić, bacc.med.techn.

« Studeni 2017 »

23.11.2017. 16:00
Cimetom protiv masnog tkiva
Sastojak cimeta može pomoći u sagorijevanju suvišnog masnog tkiva, sugerira istraživanje provedeno u SAD na University of Michigan.

23.11.2017. 11:40
Zemlja postaje sve osvjetljenije mjesto
Ne, to nije dobra vijest. Posljednjih nekoliko godina uzastopno, uslijed umjetne rasvjete koja je u prostornom i količinskom porastu, naš planet nažalost postaje svjetliji i svjetliji. Doznajte detalje!