DAN NARCISA (23.3.2024.)

Autor: Maja Rakin, 25. 3. 2024.

U Osijeku je 23. ožujka 2024. godine na Trgu Ante Starčevića održana humanitarna
akcija u povodu Dana narcisa u svrhu prevencije i ranoga otkrivanja raka dojke. Akcija je
trajala od 10 do 12 sati. U organizaciji su sudjelovali: Gradska liga protiv raka, Zavod za
javno zdravstvo Osječko-baranjske županije i Klub žena liječenih na dojci Mammae Osijek u suradnji s KBC Osijek, Domom zdravlja Osječko-baranjske županije, IK Javor Osijek, predstavnicima Grada i Županije. Učenici i nastavnici Medicinske škole Osijek također su aktivno sudjelovali u provođenje akcije. Građanima su darovali narcise i edukativne materijale.

Rak dojke najčešće je sijelo raka u žena u svijetu te predstavlja veliki javnozdravstveni problem. Vrlo je važno rano otkrivanje bolesti jer dijagnosticiranje u početnom stadiju ima velike mogućnosti za izlječenje. Mamografski pregled preporučuje se ženama kao metoda prevencije, a omogućuje ranije otkrivanje karcinoma do dvije godine (prije nego tumor postane opipljiv). Nacionalnim programom ranog otkrivanja raka dojke obuhvaćene su sve žene u dobi od 50 do 69 godina. Cilj ovog organiziranog probira jest smanjiti smrtnost od raka dojke za 25 do 30 %, otkriti rak u početnom stadiju u većem postotku nego danas te poboljšati kvalitetu života bolesnica s rakom dojke.

Dobro organiziran program ranoga otkrivanja raka dojke i osiguranje kontrole te snažna politička i financijska potpora zasigurno će dovesti do rezultata.

Važno je odazvati se na poziv jer se radi o pregledu koji može spasiti život!

U akciji su sudjelovali:

učenici 4. s1 razreda: Mislav Žebić i Tena Rukavina

učenici 4.s3 razreda: Marija Deže i Mia Dudaš

učenici 5. s3 razreda: Anja Barunčić, Marija Šumiga, Luka Kovačević, Nina Erdeg, Jana Knežević, Matea Drmić, Marija Magdalena Pavlović, Ena Brusović i Iva Sučić

nastavnice: Ivana Debelić, Marijana Nikolovski, Ljiljana Grdić i Antonija Matković, a

nastavnica Maja Rakin izradila je prezentaciju i napisala izvješće.

Slike pogledajte u foto galeriji.

Maja Rakin, mag. med. techn.