EUROPSKI DAN JEZIKA

Autor: Administrator , 3. 11. 2023.

U Europskoj uniji, na inicijativu Vijeća Europe, Europski dan jezika obilježava se svake godine 26. rujna.

Svake školske godine Medicinska škola Osijek uključuje se u obilježavanje ovog dana različitim aktivnostima. Izuzetno je važno voditi brigu o materinjem jeziku, no jednako je vrijedno znati nekoliko jezika, tada zapravo postajemo građani svijeta. Zato smo u našoj školi ove godine taj dan obilježili aktivnostima na satima engleskog, njemačkog  i hrvatskog jezika, kao i prigodnim panoom na ulazu u školu.

Obilježavanje Europskog dana jezika na satima stranog jezika započeli smo raznim kahoot kvizovima: o poznavanju podrijetla engleskog jezika, germanizmima i samom danu jezika. Glavni dio sata posvetili smo zajedničkoj temi Tongue twisters - jezikolomke. Budući da našu školu pohađaju učenici koji govore ili poznaju i druge jezike koji se govore u Europskoj uniji, jezikolomke su se osim na hrvatskom, engleskom i njemačkom jeziku izgovarale i uvježbavale i na mađarskom, slovačkom i slovenskom jeziku. Učenici su iskušavali svoje sposobnosti brzog i jasnog izgovaranja rečenica koje je, zbog ponavljanja riječi ili određenih slova, teško brzo izgovoriti. Zato je svaki neuspjeh bio prilika za smijeh i veselje. Brojni pokušaji ovjekovječeni su video snimkama ili kratkim filmovima kojima je tema bila pojedina jezikolomka.

Na satima hrvatskog jezika učenici su istraživali nove hrvatske riječi. Svake se godine raspisuje natječaj za najbolju novu hrvatsku riječ. Svatko može pronaći neki domaći izraz za stranu riječ i prijaviti se na natječaj, cilj je promišljanje i briga o jeziku. Pisali su riječi poput dvokriška, daroteka, nekapnica, prestrujnik, smećnjak, zapozorje, dlanovnik... ali su s druge strane i nacrtali pojam, kako bi svi mogli znati o čemu se radi jer su to riječi koje mnogi govornici hrvatskog jezika ne poznaju. Neke su izazvale ogroman smijeh, poput udne tuljice ili bludoslikopisa. Ipak, jezični purizam (čitaj jezično čistunstvo i težnja da se izbace svi strani izrazi) treba upotrebljavati umjereno. Na drugom satu podijelili su se u skupine, odabrali su pet riječi koje su ilustrirali crtežom i napisali su njihovo značenje na svim jezicima Europske unije. Bio je to primjer učenja igrom. Učenici i u srednjoj školi vole crtati, rijetke su prigode za to, stoga im je na ovim satima bilo zabavno i poučno.

Slike pogledajte u našoj foto-galeriji.

Đurđica Radić, prof. i Anita Ivanković, prof.