SVJETSKI DAN SRCA

Autor: Zdenka Omrčen, 12. 10. 2023.

Svjetska kardiološka federacija 2000. godine utemeljila je obilježavanje Svjetskoga dana srca u cilju informiranja i podizanja svijesti ljudi širom svijeta o kardiovaskularnim bolestima (KVB) kao vodećim uzrocima pobola i smrtnosti. Od 2020. godine Svjetska kardiološka federacija uvodi slogan #KoristiSrce kako bi potaknuli pojedince na brigu o srcu i zdraviji način života. Svjetski dan srca obilježava se svake godine 29. rujna, a ove se godine globalna kampanja provodi pod sloganom KORISTI ❤️ UPOZNAJ ❤️ (Koristi srce, upoznaj srce).

Kardiovaskularne bolesti su skupina bolesti koje zahvaćaju srce i/ili krvne žile, a najčešće su: koronarna bolest srca i infarkt miokarda (srčani udar), cerebrovaskularni inzult (moždani udar) te hipertenzija kao zasebna bolest, ali i čimbenik rizika za druge KVB. Većina KVB može se spriječiti izbjegavanjem čimbenika rizika poput pušenja, nepravilne prehrane, nedovoljne tjelesne aktivnosti i štetne konzumacije alkohola, čak do 80 % prijevremenih smrti; na što su i ove godine pokušali ukazati učenici 4.s1, 4.s2 i 4.s3 razreda Medicinske škole Osijek.

Sukladno dugogodišnjoj tradiciji, u suradnji s Hrvatskim zavodom za javno zdravstvo, Hrvatskim kardiološkim društvom, zakladom Hrvatska kuća srca, Udrugom kardiovaskularnih bolesnika i Kliničkim bolničkim centrom Osijek, učenici Medicinske škole Osijek proveli su javnozdravstvenu kampanju na Trgu Ante Starčevića od 10 do 13 sati. Svoj su doprinos dali kroz aktivnosti mjerenja krvnog tlaka i glukoze u krvi te podjelu edukativnih materijala.

O posjećenosti ove kampanje vjerodostojno govore brojke prema kojima se bilježi sveukupno sudjelovanje 372 osobe. Učenici su izmjerili vrijednosti glukoze u krvi kod 190 osoba te vrijednosti krvnog tlaka kod 182 osobe. Iz toga proizlazi vidljivost odgovornosti prema vlastitom zdravlju, ali i zdravlju naših bližnjih budući da svi imamo pravo na mogućnost izbora s ciljem očuvanja zdravlja srca. Stoga svi moramo poduzeti mjere kako bismo navedeno ostvarili u vlastitim obiteljima, ali i zajednicama u kojima živimo.

U obilježavanju Svjetskog dana srca sudjelovali su: učenici 4.s1 razreda (Leona Ćosić, Marina Ereiz, Lana Poštić, Mia Šakić, Lana Tarcal), učenici 4.s2 razreda (Tamara Bosić, Nikolina Naumovski, Tijana Đorđević, Nina Milinković i Lana Kuvačić) i  učenici 4.s3 razreda (Matko Romić Jorgić, Roberto Pačarić, Kristina Šajvan, Ana-Marija Ozimec, Mihaela Drenovski i Laura Doroslovac).

Nastavnici uključeni u obilježavanje Svjetskog dana srca su: Marija Maras, mag. med. techn., Martina Tot Vesić, mag. med. techn., Zdenka Omrčen, mag. med. techn., dr.sc. Maja Čebohin, mag. med. techn., Michaela Raff, mag. med. techn. i Helena Johum, mag. med. techn.

slike pogledajte u našoj foto galeriji