Stručna ekskurzija u Strmac

Autor: Vesna Suvala, 23. 5. 2018.

11. svibnja 2018. godine u ranim jutarnjim satima učenici 3.s1 i 3.s2 razreda, uz vodstvo razrednica sestre Rakin,  sestre Višević i sestre Rogine krenuli su u posjet  Specijalnoj bolnici za psihijatriju i palijativnu skrb „Sveti Rafael“ u Strmcu.

Uz odličnu atmosferu, koja je bila prisutna tijekom putovanja, oko 10 sati došli smo do našeg prvog odredišta. Ljubazni osmjesi sestara i osoblja dočekali su nas na ulazu u Bolnicu. Glavne sestre odjela za palijativnu skrb i odjela za psihijatriju te kapelan ukratko su nas informirali o prošlosti Bolnice. Nakon toga sa sestrama otišli smo u knjižnicu, tj. njihovu „tihu sobu“ i pogledali film kako bismo se što bolje upoznali s radom Bolnice. Kada je film završio, podijeljeni smo u dvije skupine. Posjetili smo sve odjele, počevši od odjela za psihijatrijske bolesnike, a nakon toga i odjel palijativne skrbi i dugotrajnog liječenja. Nakon obilaska domaćini su nas počastili hranom i pićem. Zadovoljni, ugodno iznenađeni, „napojeni i nahranjeni“, ali najvažnije ispunjeni novim iskustvom i znanjem, krenuli smo u Jasenovac, naše sljedeće odredište. Dolaskom u Jasenovac uputili smo se prema Memorijalnom muzeju. Na ulazu u Muzej dočekao nas je kustos, gospodin Đorđe Mihovilović koji je govorio o povijesti Jasenovca te odgovarao na naša pitanja. U Muzeju smo vidjeli predmete koji pripadaju osobama iz povijesti Jasenovca, pročitali imena žrtava na staklenim pločama te čuli intervjue osoba koje su preživjele to razdoblje. Obogaćeni znanjem krenuli smo u lokalnu slastičarnicu u kojoj smo uživali u kolačima i sladoledu. Nakon kratke stanke krenuli smo u Osijek. U autobusu smo se zabavljali i slušali glazbu. Zadovoljni, ispunjeni znanjem i novim iskustvima, ali i iscrpljeni, stigli smo u naš dragi Osijek.

Barbara Žeravica, 3.s2

Lana Pajčin, 3.s2

Matej Erdeg, 3.s2

« Kolovoz 2018 »

17.08.2018. 16:00
Matične stanice za povratak vida
Aktivacija matičnih stanica u oku je kod slijepih laboratorijskih miševa rezultirala djelomičnim povratkom vida, objavio je znanstveni časopis Nature.

08.05.2018. 13:00
Šest jednogodišnjih bjeloglavih supova pušteno natrag u prirodu
Plavnik, Kvarneri‡, Kruna, Nevera, Jadran i Pavlomir, koji su prošle godine prona‘eni kao ozlije‘eni pti‡i, poletjeli su kvarnerskim nebom, zahvaljuju‡i djelatnicima Javne ustanove Priroda, zagrebačkog Zoološkog vrta i udruge BIOM.