OSIJEK, GRAD SUSRETA KULTURA

Autor: Vesna Suvala, 14. 5. 2018.

Tijekom ove školske godine u 11 osječkih osnovnih i srednjih škola provodio se inerkulturalni projekt s ciljem upoznavanja učenika s nacionalnim i vjerskim bogatstvom našega grada. Organizator projekta bio je Nansen dijalog centar. Istraživanjem i učenjem o multikulturalnosti grada te promocijom kulturne raznolikosti kao zajedničke vrijednosti i bogatstva učenici su stekli nove spoznaje o svojoj prošlosti. Medicinsku školu predstavljali su na projektu 1.g i 2.g s razrednicama Đurđicom Radić i Mirtom Faktor.

Projekt je ostvaren na satima razredne zajednice. Učenici su razgovarali, crtali i igrali se, smišljali stihove i bojali, izrađivali plakate i učili. Upoznali su načine pozdravljanja u raznim kulturama, predstavljali se jedni drugima, pričali o predrasudama i stereotipima, raspravljali o izbjeglicama i migrantima, ljudskim pravima i tragovima drugih kultura u svojoj obitelji, o toleranciji i govoru mržnje. Proučavali su jezik staroga Osijeka s lijepih kalendara koje su dobili na poklon. Izučavali su i jela s ovih prostora, pribavljali recepte kolača, razmjenjivali slatka i slana gustativna iskustva. Dana 11. svibnja u Geodetsko-graditeljskoj školi 150 učenika sudjelovalo je na završnoj svečanosti. Učenici su prikazali što su tijekom godine radili, zatim su sudjelovali u radionici pod nazivom Živa knjižnica. Radionice su vodili predstavnici nacionalnih manjina. Na samom kraju učenici su pozdravljali na jezicima pojedinih manjina. Naši su učenici sastavili Odu Osijeku i Essekerski rep.

ESEKERSKI REP

Lega, burajz, bracika sad ću da ti kažem

Butra, treba, komad, neću da te lažem.

Osijek ti je danas pun prekrasnih ljudi

velikih i malih, visokih i niskih- svakome se nešto nudi.

Komšinica Ceca, majstorica prava

šporet kad zagrije, ringlu kad pripremi,

šeflu tada uzme, keceljicu stavi.

Pa nam spremi krautcvekle, pa zamijesi pekmeztaške

u svoj kredenc to sve spremi.

A komšija Đuro preko puta

sahranio taj je već tri žene,

danju vam je šuster prva liga

noću je bekrija bez puno briga.

Landra, skita po birtijama,

šalabaza, lunja i rakija

sva mu cuga jako dobro prija.

Doktor je on za lapež i zjake,

snađe se dobro kraj ženske svake.

Pa frajlica Greta preko puta,

nit luduje, nit se keri, niti luta.

Cigovane suknje svaki dan nosi

samo štrika i hekla, time se ponosi.

Ima lokne, prava je frajlica,

u našem firtlu ona je kraljica.

Još na ćošku živi čika Bane,

ženu Maru na kormanu fura cijele dane.

Cipelcugom na posao ide

novi ajncug svi neka vide.

Vole njega svi klinci u gradu,

svakom kupi slamboš ili čokoladu.

Takvi su vam na osječkim ulicama ljudi,

mirni, sretni, dobri, fine ćudi.

Žene vole tračati, muški vole pivo,

u našem je gradu uvijek vrlo živo.

Što više reći, nek vam bude jasno

Esekeri žive stvarno jako krasno.

« Kolovoz 2018 »

17.08.2018. 16:00
Matične stanice za povratak vida
Aktivacija matičnih stanica u oku je kod slijepih laboratorijskih miševa rezultirala djelomičnim povratkom vida, objavio je znanstveni časopis Nature.

08.05.2018. 13:00
Šest jednogodišnjih bjeloglavih supova pušteno natrag u prirodu
Plavnik, Kvarneri‡, Kruna, Nevera, Jadran i Pavlomir, koji su prošle godine prona‘eni kao ozlije‘eni pti‡i, poletjeli su kvarnerskim nebom, zahvaljuju‡i djelatnicima Javne ustanove Priroda, zagrebačkog Zoološkog vrta i udruge BIOM.