Dan narcisa

Autor: Vesna Suvala, 29. 3. 2018.

Prva proljetna subota, 24. ožujka 2018. godine, na Trgu Ante Starčevića bila je u znaku borbe protiv raka dojke. Medicinska škola Osijek, u suradnji s Mammae klubom, obilježila je 22. Dan narcisa.

Prigodnom prodajom narcisa, cvijeta koji je odabran kao simbol proljeća i buđenja nove nade, želi se podići svijest javnosti o raku dojke kao ozbiljnom javno-zdravstvenom problemu te educirati žene o važnosti redovitih pregleda dojki kako bi se bolest što ranije otkrila. Dan narcisa jedan je od najvažnijih događaja u svijetu jer je izraz podrške oboljelima od raka. Cilj obilježavanja Dana narcisa je jačanje svijesti o važnosti prevencije i ranoga otkrivanja bolesti. Rak dojke čest je u Hrvatskoj i najčešća je zloćudna bolest žena. Svake godine oboli oko 2300 žena, a premine ih oko 1000. Najugroženije su žene između 50 i 69 godina. U Hrvatskoj je 18. listopada 2006. počela provedba Nacionalnog programa prevencije raka dojke. Cilj Programa je smanjiti smrtnost za najmanje 25 %. Sve žene, od 50 do 69 godina, pozvane su na preventivni mamografski pregled. Od raka dojke mogu oboljeti i muškarci, ali češće obolijevaju žene.

Građani su, uz podjelu edukativnih letaka, čuli i savjete stručnjaka o prevenciji zloćudne bolesti. Humanitarnim prilogom pomogli su osobama koje boluju od raka.

Budi NARCIS-a! Pregledavaj dojke!

Učenici/ce koji su sudjelovali u izradi panoa su:

3. g: Dora Jurković, Željka Kljajić, Milica Mišljenović, Filip Salaj i Zorana Vidaković

4. s2: Anđela Mikičić i Ines Nikolić

Učenici/ce koji su sudjelovali u akciji na Trgu Ante Starčevića su:

4. s1: Ana Marija Plečić, Josipa Brkić, Klara Kučić i Marija Lukač

4. s2: Ivana Barišić, Tamara Mihajlović, Valentina Straka i Iva Tokić

4. s3: Marta Abičić, Ema Đerđ, Marija Fištrović i Ivana Loina

5. s1: Laura Anić, Bruno Bolvanac, Anita Duvnjak, Iva Fernec, Mia Haršanji, Karmen Kovač, Monika Kovač, Dora Kovačević, Gabrijela Kovačević, Maja Kopić, Dora Mićan i Ema Marković

5. s2: Tanja Cvitković, Jelena Daskalova, Stjepan Matanović, Ivana Parać, David Pleša, Iva Štebih, Antonia Tkalec, Ana Tremboš i Miro Vuksanović

5. s3: Sara Mijoč, Marija Mrđa, Milan Nikolić, Matea Paradžik, Barbara Perak, Martina Šarić, Domagoj Trepčić i Dolores Živadinović

Nastavnici: Ljiljana Eršek, Sanja Dravinski, Marijana Nikolovski, Ana-Marija Buljević i  Martina Tot

« Listopad 2018 »

18.10.2018. 16:00
Studija povezuje preeklampsiju i demenciju
Istraživanje kanadskih znanstvenika s University of Toronto ukazuje na prosječno 3,4 puta veći rizik za vaskularnu demenciju kod žena koje su tijekom trudnoće patile od preeklampsije.

18.10.2018. 12:25
Sudjelujte u istraživanju o pristupu okolišnim informacijama
Zelena akcija, u sklopu projekta "Poboljšanje pristupa informacijama o okolišu" ("Improving Access to Environmental Information") provodi istraživanje o iskustvima korisnika i nadležnih tijela s pristupom okolišnim informacijama. Svoja iskustva i stavove možete izraziti i vi!