Svjetski dan nepušenja, 31. svibnja 2024.

Autor: Administrator , 3. 6. 2024.

U subotu, 1. lipnja 2024. godine, Nastavni zavod za javno zdravstvo Osječko-baranjske županije u suradnji s Gradskom ligom protiv raka Osijek, Domom zdravlja Osijek, Medicinskom školom Osijek i Izviđačkim klubom Javor obilježio je Svjetski dan nepušenja na Trgu Ante Starčevića u vremenu od 10 do 13 sati.

Od 1988. godine Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) obilježava Svjetski dan bez duhana kako bi istaknula štetne učinke cigareta i drugih duhanskih proizvoda na zdravlje. Ove godine WHO se fokusira na sprječavanje upotrebe duhanskih proizvoda među mladima i pokušaje duhanske industrije da privuče mlade.

Korištenje bilo koje vrste duhanskih proizvoda štetno je, osobito za djecu, tinejdžere i mlade odrasle osobe. Prema CDC-ovom Globalnom istraživanju o pušenju mladih diljem svijeta, trenutno puši najmanje 14 milijuna mladih ljudi u dobi od 13 do 15 godina. Duhanske tvrtke troše milijarde dolara svake godine na marketing duhanskih proizvoda, uključujući cigarete, cigare, e-cigarete i druge proizvode.

Pušenje se najčešće isprobava u ranim adolescentnim godinama, kada je pritisak vršnjaka velik i kada smo osjetljivi na odobravanja, želimo izgledati starije, zrelije i poželjnije. Važno je i ono što mladi doživljavaju kod kuće. Stoga su učenje po modelu od roditelja, laka dostupnost duhanskih proizvoda, kao i neprovođenje zakonskih odredbi o zabrani pušenja na javnim mjestima te prikriveni marketing, ali i određene crte ličnosti najčešći rizični čimbenici za početak pušenja.

Kako bi djelovali što konstruktivnije, HZJZ organizira i školu nepušenja. Naši su učenici dijelili građanima prigodne promotivne materijale, a sudjelovali su učenici iz 4.s1 razreda: Ilaj Macura, Mislav Žebić, Anamarija Perić, Marina Ereiz, Leona Ćosić i iz 4.s3 razreda Lana Dominković. Akciju su organizirani i proveli nastavnici Branislava Laurović, mag.med.techn. i Marijana Jaman Galeković, mag.med.techn.

« Srpanj 2024 »