Mini simpozij „Promjena paradigme – melanom kao (iz)lječiva bolest“

Autor: Administrator , 19. 6. 2024.

U organizaciji Hrvatskog društva za bolesti glave i vrata Slavonije i Baranje te Zavoda za dermatologiju i venerologiju KBC-a Osijek, u utorak, 18. lipnja, članovi multidisciplinarnog tima za tumore kože KBC-a Osijek održali su javna predavanja u okviru teme “Promjena paradigme - melanom kao (iz)lječiva bolest” u Velikoj vijećnici OBŽ-a (Županijska 4), od 17.30 do 19 sati..

Cilj je projekta uspostaviti platformu za unapređivanje zdravlja kože kao pokazatelja sveobuhvatnog zdravlja pojedinca s osobitim naglaskom na ranjive populacije poput djece i onkoloških bolesnika. Svrha je razviti sustav podrške dermatološkim bolesnicima, ali i programe prevencije i ranog otkrivanja malignih kožnih bolesti poput melanoma. U prvoj godini cilj je okupiti grupu dermatologa i specijalista ostalih struka u multidisciplinarni tim, brendirati projekt kroz virtualni identitet i društvene mreže te ostvariti tri tematske cjeline: dermatološka podrška onkološkim bolesnicima, obilježavanje svjetskog mjeseca borbe protiv kožnih karcinoma te život sa suhom kožom.

Melanom je najrjeđi ali i najopasniji oblik zloćudnog raka kože. Prema podacima zadnjeg Registra za rak iz 2016. godine, u Hrvatskoj je te godine dijagnosticirano 800 melanoma. Ono što zabrinjava je da je samo polovina bolesnika dijagnosticirana u ranijim stadijima bolesti. U KBC-u Osijek postoji multidisciplinarni tim za tumore kože koji je osnovan kako bi svakom bolesniku omogućili najbolju moguću skrb te pristup svim specijalistima koji su uključeni u liječenje melanoma. Savjet našim građanima: ako  imate na koži novu promjenu koja raste ili madež koji je promijenio izgled, posavjetujte se s liječnikom. Učestalost pojave melanoma u stalnom porastu posljednjih godina. Uglavnom se pojavljuje u osoba srednje i starije životne dobi, češće u osoba svijetle puti. Sumnju na melanom moguće je postaviti kada se na koži nalazi pigmentirana lezija koja se mijenja tijekom vremena. Dobra vijest je što nakon više godina postoji novost u liječenju melanoma. To je dodatna zaštita jer uzimanjem terapije bolesnici s operiranim limfnim čvorovima i potpuno uklonjenim melanomom imaju značajno smanjen rizik povrata bolesti. Pravovremeno uvođenje terapije može spriječiti povrat bolesti i značajno produljiti život.

Na simpoziju su sudjelovali učenici Medicinske škola Osijek i nastavnik Branimir Lončarić, mag.med.techn, te učenici 3. razreda smjera medicinska sestra / tehničar opće njege:

3.s2 razred: Helena Marković, Lana Novački, Antonija Mršić, Sara Ivšić, Ante Repušić Šipoš, Željana Gagulić, Ana Pehli, Dora Mojzeš, Leonarda Marodi, Anđela Milaković

3.s3 razred: Dora Đurković, Anja Blažić, Ana-Marija Andrijanić, Ana Crnčan, Tea Petak te Ivana Klarić

« Srpanj 2024 »