Movember je pokret koji se obilježava u studenom jer je studeni mjesec zaštite zdravlja muškaraca. 2024. godine obilježili smo ga u subotu 16. 11. 2024. godine od 10 do 12 sati na početku Šamačke ulice podjelom pečenog kestenja i podjelom edukativnih materijala. Cilj je senzibilizirati i informirati muškarce o prevenciji, mogućnostima ranoga otkrivanja, simptomima, dijagnostici i liječenju raka prostate i raka testisa, isto tako o često zanemarenim poteškoćama vezanim uz mentalno zdravlje i samoubojstva.
Movember je pokret koji je nastao u Australiji 2003. godine spajanjem riječi “moustache” (engl. brkovi) i “november” (engl. studeni), a brkovi su simbol cijelog Pokreta. Događaj je formaliziran 2004. godine s ciljem prikupljanja sredstava za istraživanje raka prostate dok je zaklada Movember osnovana 2006. godine kao dobrotvorna organizacija koja svake godine potiče i educira muškarce o brizi za svoje zdravlje putem preventivnih pregleda. Zdravstveni problemi koji pogađaju muškarce, kao što su rak prostate i rak testisa, ali i često zanemarene poteškoće vezane uz mentalno zdravlje i samoubojstva glavna su tema ovog Pokreta, a ciljevi su:
- informiranje i edukacija stanovništva o raku prostate i testisa te važnosti njihove prevencije i ranog otkrivanja
- očuvanje mentalnog zdravlja i borba protiv diskriminacije muškaraca oboljelih od mentalnih poremećaja te prevencija suicida;
- prikupljanje sredstava za potporu istraživanju, liječenju i skrbi za oboljele.
Brojna istraživanja pokazuju kako su muškarci manje od žena skloni potražiti pomoć pri pojavi zdravstvenih problema pa tako i onih psiholoških. Visoka prevalencija PTSP – a u Republici Hrvatskoj posebno je izražena kod muškaraca. Budući da su muškarci sudjelovali u Domovinskom ratu, postoji rizik od samoubojstva.
Svi možemo poboljšati stanje psihološkoga zdravlja muškaraca oko nas tako da osvijestimo na koji način muškarci komuniciraju o emocionalnim teškoćama i prilagodbom pristupa zdravstvenih stručnjaka i stručnjaka za mentalno zdravlje te usmjerimo pozornost na posebno ugrožene skupine kod formiranja intervencija i javnozdravstvenih akcija. To će olakšati muškarcima traženje pomoći, ali i svima nama lakše prepoznavanje znakova psiholoških teškoća i suicidalnosti.
U akciji su sudjelovali: učenici 5. s2 razreda s razrednicom Ljiljanom Grdić, mag. med. techn. te nastavnici dr. Dragutin Ćaleta, Antonija Matković, mag. med. techn., Viktorija Ežbegović, mag. med. techn. i Dominik Fapali, mag. med. techn.