Koristan i zanimljiv tečaj o umjetnoj inteligenciji
Dok se hrvatsko obrazovanje hrva s brojnim problemima i izazovima, istovremeno se otvaraju brojne mogućnosti koje bi mogle poboljšati učinkovitost obrazovnih ishoda kao i načina poučavanja, ali i pravodobno odgovoriti na brzorastući tehnološki napredak u čijem se kontekstu oblikuju nove generacije učenika. Svjesni spomenutih novina, odlučili smo pobliže upoznati mogućnosti uporabe umjetne inteligencije u obrazovanju, načine njezine primjene, prednosti i nedostatke te etičke dimenzije. Iz tog smo se razloga uputile u Ghent u kojemu smo od 10. do 15. ožujka 2025. pohađale tečaj Artificial Intelligence for Education: Exploring the Frontiers of ICT (Umjetna inteligencija u obrazovanju: istraživanje granica IKT-a), a koji se odvijao u Sint Pieters Institutu. Na tečaju koji je znalački, tečno i zanimljivo vodila koordinatorica Veerle Ponnet sudjelovalo je 16 sudionika iz Grčke, Italije, Španjolske, Poljske, Litve i Hrvatske. Petodnevni je tečaj ponudio mnogo korisnih informacija o fenomenu umjetne inteligencije, praktičnih vježbi, ali i informacija o belgijskom sustavu obrazovanja kao i prekrasnih izleta na čarobne lokacije koje ćemo pamtiti vrlo dugo.
Nakon teorijskog uvoda o umjetnoj inteligenciji, a koji nas je kratko upoznao s poviješću ovoga „fenomena“ te istaknuo kako on i nije izum ovoga stoljeća jer sličan koncept možemo vidjeti i u prvim pomagalima za računanje, džepnim kalkulatorima ili stroju za dešifriranje Enigma, procijenili smo svoje predznanje o ovoj temi i krenuli u nova istraživanja. Upoznali smo se s postavkama aplikacija ChatGPT, Gemini, Paraplexity, Copilot i Claude u kojima smo morali pripremiti određeni materijal ili aktivnost za svoju nastavu nakon čega smo uočavali prednosti i nedostatke korištenih aplikacija.
Naučili smo kako je nužno dobro strukturirati upute/pitanja u aplikaciji od koje tražimo pomoć. Uz brojne primjere i korisne savjete naše voditeljice, otkrili smo brojne mogućnosti i dobre strane umjetne inteligencije u obrazovanju; ušteda vremena, stvaranje materijala koji su višestruko iskoristivi, skraćivanje procesa pripreme aktivnosti za nastavu. Predstavila nam je aplikaciju STORM koju su oblikovali na Standfordskom sveučilištu u SAD-u, a koja je odlična za stručna istraživanja i provjeru točnosti informacija. Osim toga, upoznala nas je i s NotebookLM-om; pomoćnikom za istraživanje i pisanje koji funkcionira kao online knjižnica u koju možemo „arhivirati“ svoje materijale, ali i kao alat za razumijevanje i obradu složenih informacija.
Uspješno smo kreirali GPT pomoćnika koji će nam pomagati uvijek kada budemo trebali pomoć s pripremom nastave ili sličnim aktivnostima, a „poigrali“ smo se i s aplikacijom Napkin koja paragrafe dokumenta preoblikuje u vizualni materijal (sliku, shemu, grafikon i slično). Bavili smo se i osmišljavanjem nastavnoga sata u koracima i etapama pri čemu nas je usmjeravala naša voditeljica; od početnih uputa, izmjena, preciziranja aktivnosti preko izrade nastavnih materijala, prezentacija, vježbi i radnih listića. Saznali smo kako možemo pohraniti ili podijeliti chat koristeći Pinnable ChatGPT, kako možemo stvoriti prezentaciju u različitim aplikacijama (poput gamme i thereisanaiforthat) te ju obraditi i prilagoditi svojim potrebama u Canvi. Isprobali smo opcije uređivanja prezentacije u Canvi, a potom smo vježbali stvaranje slike pomoću umjetne inteligencije koristeći alate Adobe Firefly, Ideogram i Image generatog ChatGPt-ja. Dobivene smo rezultate usporedili i komentirali te ponovo zaključili kako umjetna inteligencija može biti odličan suradnik u pripremi složenih zadataka i aktivnosti.
Pretposljednjega dana našeg tečaja ostavili smo računala po strani kako bismo raspravljali o etičkoj strani uporabe umjetne inteligencije i to ne samo u radu, već i u svakodnevnom životu. Razgovor je započeo informacijama o agentu UI-a koji danas može dovršiti većinu složenih zadataka i, unatoč tome što još uvijek nisu rašireni i prisutni u svim europskim državama, pitanje je trenutka u kojemu će se to dogoditi. Zanimljiva je i činjenica kako posljednjih par godina umjetna inteligencija najveći porast (govorimo li o načinima uporabe) bilježi upravo u obrazovanju.
Nakon što nas je podijelila u skupine, ponuđeno nam je šest scenarija te smo trebali odabrati najzanimljivije i o njima raspraviti unutar skupine. Potom smo trebali izdvojiti prednosti i nedostatke opisane situacije kao i etičke dvojbe koje se mogu pojaviti u opisanoj situaciji. Nakon skupnoga rada uslijedilo je predstavljanje rezultata te vrlo živa i zanimljiva diskusija o utjecaju i prisutnosti umjetne inteligencije u našim životima. Složili smo se kako je ključna odgovorna uporaba UI-ja, a upoznali smo se i s rokovima vezanima uz pravnu regulativnu uporabe umjetne inteligencije u zemljama Europske unije kao i razvijanja digitalne pismenosti tijekom njezine uporabe. Zaključak je kako sve aktivnosti koje uključuju umjetnu inteligenciju moraju biti transparentne svim sudionicima i korisnicima te kako svaku uočenu nepravilnost ili etičku zlouporabu treba pravovremeno prijaviti.
Posljednjega dana tečaja primijenili sve naučeno tako što smo pripremili prezentaciju ili radionicu za kolege nastavnike kao oblik diseminacije ovoga tečaja. Pri tome smo trebali oblikovati jasne upute u ChatGPT-ju o tome što želimo, preuzeti dijelove teksta o tečaju iz dostupnog dokumenta te ga uputama i nadogradnjama oblikovati kao prezentaciju. Osim toga, morali smo koristiti aplikacije s kojima smo se upoznali i to kao izvore slika, shema, grafikona i ostalog raspoloživog materijala. Prezentacijom radova okončali smo radni dio tečaja, zasluženo primili svoje potvrde te se srdačno rastali s kolegama s obećanjem kako ćemo i dalje razmjenjivati iskustva i znanja.
Slobodno smo vrijeme iskoristili u potpunosti kako bismo uživali u prekrasnim belgijskim vedutama, zanimljivim okusima i srdačnim domaćinima. Oduševili smo se belgijskim vlakovima koji poštuju vozni red i jedan su od najbržih i najekonomičnijih prijevoznih sredstava uz bicikle koje voze doslovno svi i u svim vremenskih uvjetima. S nevjericom smo saznali kako država stimulira svoje stanovnike u području obrazovanja tako što je pojednostavila postupke upisa u srednje škole i na fakultete te je studentima osigurala mnoštvo prostornih kapaciteta za učenje i druženje, poticaje za što bolji uspjeh i uvjete za kreativno i dinamično studiranje. Jedan je od primjera prekrasna bibilioteka u Ghentu koja je sigurno i ugodno utočište za sve stanovnike u kojemu se može i učiti i čitati i odmarati i svirati ili razmjenjivati ideje. Svjedočili smo i prekrasnom običaju maturanata koji plesom i pjesmom obilježavaju 100. dan prije završetka svog srednjoškolskog obrazovanja. Unatoč tome što im, kao i Hrvatima, nedostaje kadra u specifičnim obrtima i strukama pa rade na unapređenju strukovnoga obrazovanja kao i tome da vozači tramvaja i autobusa štrajkaju, zdravstveni i obrazovni sustav Belgije svojom uređenošću i praktičnošću nama zvuči kao nedosanjani san. Baš kao i otvorenost i tolerantnost koju građani ove trojezične, a malene države žive svakoga dana.
Upoznali smo i legende čarobnoga Bruggea, vidjeli jedan od najljepših europskih željezničkih kolodvora u Antwerpenu, skupljali školjke na obalama Sjevernog mora u Oostendeu, doživjeli etnički i jezični urbani kovitlac u Bruxellesu, zavirili u srednjovjekovni život mističnog Ghenta te kušali čuvene belgijske krumpiriće (koje je ironija sudbina krstila nazivom french fries), ukusne vafle, pikantni pivski gulaš, najbolje čokolade na svijetu kao i poznata belgijska piva. Ipak, tijekom tjednog istraživanja umjetne inteligencije i belgijskih ljepota, ostavili smo nekoliko poslastica i neispunjenih želja kako bismo se mogli još jednom vratiti u ovu pomalo podcijenjenu i uistinu prekrasnu državu.
Anita Ivanković i Ivana Đerđ – Dunđerović




