Od 7. do 12. travnja 2025. godine sudjelovale smo na Erasmus+ tečaju Discover the 7 Cs: Learning for Life (and Work) in the 21st Century, koji se održao u Barceloni.
Raznolikost sudionika odmah je došla do izražaja jer smo bile iz različitih država: Hrvatske, Grčke, Austrije, Cipra, Litve i Rumunjske. Sudjelovalo je 12 nastavnica i 2 odgajateljice iz vrtića. Unatoč našoj različitosti, brzo smo se povezale i uspostavile zajednički jezik. Voditeljica tečaja, Rachel Playfair, uživala je s nama jer nije nedostajalo komunikacije, iznošenja vlastitih mišljenja, dijeljenja iskustava, postavljanja pitanja, ozbiljnosti tijekom sudjelovanja u planiranim aktivnostima te uživanja u delicijama iz različitih zemalja tijekom pauza.
Prvi dan protekao je u znaku međusobnog upoznavanja, predstavljanja tečaja i Barcelone. Voditeljica Rachel Playfair oduševila nas je svojim pristupom i osobnošću. Tečaj nije bio usmjeren na pasivno učenje, već na aktivno sudjelovanje u procesu, odnosno na usvajanje vještina „7 Cs“: kreativnosti, kritičkog razmišljanja, komunikacije, suradnje, međukulturalnog razumijevanja, karijernih i životnih vještina te računalne i digitalne pismenosti. Ovakvim načinom rada udaljavamo se od klasičnih predavanja u kojima predavač iznosi teoriju, a učenik samo sluša. Cilj je bio da se teorija usvoji kroz praksu. Sudjelovanjem u različitim aktivnostima potvrdile smo ono što smo već znale – da učenje ne mora biti dosadno i suhoparno. Kvalitetno isplaniranim aktivnostima vježbale smo vještine potrebne u 21. stoljeću.
Posljednja aktivnost bila je osmisliti i predstaviti primjenu 7 Cs u radu s učenicima. Inspiraciju smo pronalazile u Muzeju nacionalne katalonske umjetnosti (Museum of National Catalan Art). Naš zadatak bio je fotografirati umjetnička djela koja nas inspiriraju i na temelju njih osmisliti aktivnosti za učenike. Koristeći digitalni alat Padlet, izmjenjivale smo ideje s ostalim sudionicima, dok je dogovaranje, osmišljavanje i predstavljanje aktivnosti bilo organizirano u parovima.
Osim radnog dijela, imale smo vremena razgledati znamenitosti Barcelone: Casa Batlló, Sagrada Familia, Park Güell, Katedrala Svetog Križa i Svete Eulalije, Casa Vicens, Slavoluk pobjede, Jardins de mossen costa i Ilobera, Kolumbov spomenik, La Boqueria, Montjuic i još mnogo divnih građevina. Riječima je teško opisati koliko nas je Barcelona oduševila – svojom ljepotom, arhitekturom, veličinom i raznolikošću. Složile smo se da smo imale dojam kao da tijekom dana ne mijenjamo kvartove, već gradove.
Za kraj, nemoguće je ne spomenuti Antonia Gaudíja, katalonskog arhitekta poznatog po svom originalnom stilu i izrazito osobnom dizajnu. Sedam njegovih djela proglašeno je UNESCO-vom svjetskom baštinom, a njegovo najpoznatije djelo je bazilika Sagrada Familia.
Ana Azenić
Adrijana Lovrinčević



















