> O školi  > Povijest

Početak 1947. godine

Službeni početak djelovanja Medicinske škole Osijek započinje Rješenjem Ministra narodnog zdravlja koje je službeno objavljeno u Narodnim novinama 8. listopada 1947.

1. listopada 1947. je zaključen ugovor o zakupu stana za potrebe Srednje medicinske škole u zgradi koja se nalazila na Bulevaru Generalisimusa Staljina 24., današnje Gradske i sveučilišne knjižnice u Europskoj aveniji. Ugovor su potpisali vlasnica stana, gospođa Matilda Hengl i zakupac pomoćnica ravnatelja Mira Hercog. Škola je koristila prostorije prizemlja što je obuhvaćalo šest soba, kuhinju i nusprostorije, a bio je smješten i učenički internat.

Ravnateljica Mira Hercog  je podnijela izvješće, br. 453./1948. od 15. lipnja 1948. godine, Ministarstvu narodnoga zdravlja Odjelu za stručno školstvo za 1947./1948. školsku godinu: Upravu škole sačinjava medicinska sestra i v.d. ravnatelj Hercog Mira, medicinska sestra Čubriković Ružica, financijski manipulant Terek Angelina i administrativni manipulant Novaković Nevenka…. Evidenciju učenja đaka, pohađanja časova nastave, praktični radova učenika, učeničku biblioteku, poslovanje rubeninom i razne učeničke podatke vodi medicinska sestra Čubriković Ružica… Kao najveći nedostatak je pomanjkanje prostorija. Prema privremenom planu i programu učenici su u 1. razredu imali 960 sati teorijske i 360 sati praktične nastave, a školovanje je trajalo tri godine.

Prva generacija učenika

Tijekom školske godine 1948./1949., radi velikoga broja upisanih učenika, odlukom Gradskoga Narodnoga odbora škola i internat su smješteni u Hrvatski dom u Radićevoj ulici. Zatim je 19. studenoga 1952. zaključen ugovor o izdavanju prostorija u zgradi na Partizanskom trgu, današnjem Trgu Sv. Trojstva i  zgradi Glazbene škole Franje Kuhača.

Godine 1953. škola je prestala s radom, no već je sljedeće godine ponovno osnovana, a školovanje traje tri godine. Školska godina 1954./1955. je započela u prostorima Doma tehničke škole u ulici Dimitrija Tucovića 4, današnja Cvjetkova ulica. Međutim, od veljače do travnja 1955. nastava se održavala u Tehničkoj školi na Trgu Vladimira Nazora, današnjem Trgu bana Josipa Jelačića. Godine 1956. škola je proglašena Višom školom za medicinske sestre. Uvjet za upis je položena velika matura, a studij traje tri godine. Za vrijeme studija obavljao se praktični rad u velikom broju zdravstvenih ustanova. Godine 1960. diplomirao je prvi naraštaj viših medicinskih sestara u Osijeku.

7.srpnja 1959. godine je objavljen Zakon o medicinskim školama koje su uvrštene u srednjoškolski sustav obrazovanja četverogodišnjih škola. U okviru škole djeluju, kraće vrijeme, Škola za primalje (od 1947. do 1953.), Škola za dječje njegovateljice (od 1961. do 1967.) i Škola za bolničare (od 1958. do 1964.).

Rješenjem Narodnoga odbora kotara Osijek od 6. studenoga 1961. godine Škola za medicinske sestre u Osijeku djeluje kao samostalna ustanova s ravnateljicom Ivankom Butorac-Miljuš.

Godine 1962. Škola za medicinske sestre postala je Medicinska škola s dva smjera: medicinska sestra općeg smjera i medicinska sestra pedijatrijskog smjera. Od 1975. do 1990. škola je bila uključena u reformu srednjeg obrazovanja na taj način da je došlo do redukcije sadržaja struke (za čak 39,45 %). To je neizbježno dovelo do manjkavosti u stručnom osposobljavanju svih profila.

Godine 1977. škola je pridružena Kemijsko-prehrambenom školskom centru pod nazivom Školski centar "Ruđer Bošković" kada je direktor bio Frano Dragun. Time je riješen dugogodišnji problem prostora, no centar je bio glomazna organizacija (1400 učenika, 96 djelatnika) koja ni jednoj školi nije omogućila razvoj. Od 1962. u školi se obrazuju zdravstveno-laboratorijski tehničari, od 1977. zubotehničari i farmaceutski tehničari, a od 1979. fizioterapeutski tehničari.

Školska godina 1991./92. bila je zbog rata posebno teška, 186 učenika i 12 nastavnika moralo se preseliti u Rovinj jer su uvjeti u Osijeku bili jako loši (često granatiranje zgrade). U novoj sredini nastavnici su bili i pedagozi i roditelji, radili su na psihološkoj pomoći i smanjenju stresa učenika. Razvilo se zajedništvo i želja za povratkom kući.

Dana 24. srpnja 1992. osnovana je Medicinska škola, izdvojena iz velikog centra Ruđer Bošković. Jedan dio zgrade pripao je našoj školi. Nakon što su djelatnici obnovili uništeno sustavno se nastoji školu urediti, oplemeniti prostor radovima učenika, prigodnim panoima, fotografijama i slikama. Osim na uređenju prostora radi se na stručnom usavršavanju djelatnika i u svim područjima nastoji se školu privesti europskim standardima.

Raumijevajući znakove vremena i razvoja čovjeka i društva u šk. god. 2011./2012. uveden je novi program dentalni asistenti, a šk. god. 2015./2016. Zdravstvena gimnazija što je školi donijelo jednu novu dimenziju.

Prostor Medicinske škole Osijek proširio se dogradnjom novoga bloka zgrade koji je završen i otvoren 2015. godine. Učenici su dobili na korištenje suvremeno uređene kabinete za održavanje vježbi zdravstvene njege i fizioterapije na trećem katu te veći broj suvremeno opremljenih učionica za održavanje nastave.

« Svibanj 2017 »