SVJETSKI DAN NEPUŠENJA

Autor: Vesna Suvala, 4. 6. 2016.

U utorak, 31. svibnja 2016. godine, od 11 do 13 sati na Trgu Ante Starčevića i Trgu bana Jelačića u Osijeku, organizirana je javnozdravstvena akcija povodom Svjetskog dana nepušenja. U organizaciji i provedbi akcije sudjelovali su: Zavod za javno zdravstvo Osječko-baranjske županije, IK Javor te učenici i nastavnici Medicinske škole Osijek. Učenici i nastavnici Medicinske škole Osijek prikupljajali su cigarete od građana, a za uzvrat su im darovali jabuke i prigodne edukativne materijale.

Svjetski dan nepušenja održava se 31. Svibnja svake godine. To je prigoda da pušače podsjetimo na opasnosti za zdravlje koje nastaju kao posljedica ovisnosti o duhanskim proizvodima.

Cilj je Svjetskog dana nepušenja 2016.  istaknuti ulogu običnog pakiranja kao dijela sveobuhvatnog, multidisciplinarnog pristupa kontroli duhana, kao i potaknuti pušače na svjesnost posljedica pušenja na njihovo zdravlje.

Tema ovogodišnjeg Svjetskog dana nepušenja: Pripremite se za obično pakiranje - ističe novi trend i globalno nastojanje da se kontroliraju duhanski proizvodi, koji ubijaju gotovo 6 milijuna ljudi godišnje. Duhanski proizvodi izazivaju niz bolesti i predstavljaju jedan od najvećih javnozdravstvenih prijetnji s kojima je svijet suočen.

Okvirna konvencija SZO o kontroli duhana (WHO FCTC) stupila je na snagu 2005. Njome se propisuje obveza poduzimanja niz koraka kako bi se smanjila potražnja i opskrba duhanskim  proizvodima, zaštita ljudi od izloženosti duhanskom dimu, zabrana reklamiranja duhana, promocija i sponzoriranje, zabranu prodaje maloljetnicima, zdravstvena upozorenja na duhanskoj ambalaži, promicanje prestanka pušenja, povećanje poreza na duhanske proizvode.  Stoga se uvodi obično (standardizirano) pakiranje duhanskih proizvoda, koja uključuje velika grafička zdravstvena upozorenja i sveobuhvatnu zabranu reklamiranja duhana, promociju i sponzorstva. Obično pakiranje duhanskih proizvoda, ograničava ili zabranjuje korištenje logotipa, boja, slike i promotivne informacije o pakiranju osim marke i naziva proizvoda prikazanih u standardnoj boji i  fontu. "Obični pakiranje smanjuje atraktivnost duhanskih proizvoda. To ubija glamur, što je prikladno za proizvod koji ubija ljude. "

SZO i Tajništvo Okvirne konvencije SZO-a o kontroli duhana pozivaju zemlje da se pripreme za obično (standardizirano) pakiranje duhanskih proizvoda.
Australija je u prosincu 2012., postala prva zemlja koja je uvela običnu ambalažu duhanskih proizvoda. Dana 20. svibnja 2016. godine, Francuska i Velika Britanija uvode također obično pakiranje, a Hrvatska se priprema za uvođenje istog.

U akciji su sudjelovali:

učenici 4.s2: Matea Božić, Kristina Brinclik, Emilija Buljan, Boris Čolović, Andrijana Ferić, Josip Humbal, Jelena Kršić, Milena Kršić, Gordana Pojatić i Lorena Zdravčević

te nastavnici Luka Bačić i Branislava Laurović.

Povodom Svjetskog dana nepušenja pano su uz pomoć učenika 4.s3 razreda: Sare Barić i Stefana Mirosavljevića izradile Marijana Jaman Galeković i Branislava Laurović.

« Ožujak 2024 »