30. Svjetski dan bolesnika

Autor: Ozren Zrilić, 25. 2. 2022.

Svjetski dan bolesnika obilježava se svake godine 11. veljače. Utemeljio ga je papa Ivan Pavao Drugi 1992. godine kako bi skrenuo pozornost na bolesnike i njihove probleme te se zahvalio svima koji skrbe o bolesnicima. Poruka Svetoga Oca povodom 30. Svjetskoga dana bolesnika je: „Budite milosrdni kao što je Otac vaš milosrdan!“ (Lk 6, 36).

Cilj obilježavanja Svjetskog dana bolesnika je podizanje svijesti o potrebama bolesnih te naglašavanje značenja nužnosti humane i moralne potpore bolesnima u zadovoljavanju njihovih fizičkih, psiholoških i duhovnih potreba.

Poruka Svjetskoga dana bolesnika je kako se, bez obzira na okolnosti u kojima se nalazi ili okolnosti koje su dovele do razvoja bolesti, nitko ne bi trebao osjećati odbačeno i zaboravljeno ili biti kriv za svoju bolest. Oboljele osobe zaslužuju pomoć, suosjećanje i utjehu koja ništa ne košta, a predstavlja podršku i ohrabrenje na putu do poboljšanja zdravlja i nestanka bolesti. U skrbi o zdravlju, osim stručne pomoći i liječenja, za ozdravljenje važan je humani pristup i emocionalna podrška oboljelima koju im mogu pružiti ne samo njihovi najbliži i zdravstveni radnici nego i drugi ljudi, društvo i zajednica. Uvijek je moguće ljudskom biću koje trpi zbog bolesti i slabosti pružiti barem riječi podrške, razumijevanja, ohrabrenja i utjehe.

Obilježavanjem ovoga Dana možemo se zahvaliti, zdravstvenim i nezdravstvenim radnicima koji skrbe za bolesnike, na trudu i humanosti koju svakodnevno iskazuju u svom radu.

Povodom Dana bolesnika učenici četvrtih i petih razreda Medicinske škole Osijek podijelili su bolesnicima, hospitaliziranim na klinikama i odjelima gdje se izvode vježbe, prigodne sličice s porukom Svetoga Oca te riječi utjehe, razumijevanja i ohrabrenja.

Akciju su vodile nastavnice: Maja Carević, mag. med. techn., Viktorija Ežbegović, mag. med. techn., Mirjana Kralj, mag. med. techn. i Sanja Višević,  mag. med. techn.