Humanitarnost za „Dar“

Autor: Vesna Suvala, 8. 5. 2018.

Tijekom 2017. i 2018. godine u Medicinskoj školi Osijek provodila se humanitarna akcija „Rušimo zajedno prepreke autizma - izgradimo pristupačno društvo“ čiji je pokretač Udruga obitelji djece s autizmom „Dar“ iz Osijeka. Ciljevi humanitarne akcije su: razviti empatiju i brigu za opće dobro, prepoznati potrebe zajednice u kojoj živimo i radimo te djelovati za dobro zajednice. U radu Udruge sudjeluje 100 obitelji od kojih je 40 aktivnih članova.  Za opremanje prostora Udruge skupljali su se dobrovoljni novčani prilozi. Povodom obilježavanja Svjetskoga dana svjesnosti o autizmu, 26. travnja 2018. godine u Medicinskoj školi Osijek, prigodno predavanje održala je Emilija Prgomet. Posebno je naglasila da se u Osijeku uskoro otvara Centar za autizam. Učenici su uručili prikupljene novčane priloge za kupnju potrebnih didaktičkih igračaka za članove Udruge.

Voditelji humanitarne akcije su: Adrijana Lovrinčević, prof., Krunoslav Morović, prof., Inez Brataljenović, prof. i Alta Pavin Banović, prof.

Svjetski dan svjesnosti o autizmu glavna skupština Ujedinjenih naroda odabrala je za obilježavanje 2. travnja. Cilj obilježavanja ovoga dana je obratiti pozornost javnosti u svijetu na sve veći problem autizma. Autizam je složeni poremećaj koji se kod pojedinaca, najčešće, razvije u prve tri godine života i, uglavnom, traje do kraja života. To je kompleksan razvojni poremećaj čiji je specifičan uzrok još nepoznat. Prema epidemiološkim istraživanjima, na 10 000 novorođene djece, rađa se 4 do 5 djece s autizmom. Kada je riječ o autističnom spektru poremećaja, govori se o 10 do 15 djece na 10 000 novorođenih. Autistične osobe imaju teškoće u komunikaciji i socijalnim odnosima te se odupiru svakoj promjeni navika.

Primjereni edukacijski pristupi, podrška obiteljima i stručnjacima koji su uključeni u program te pružanje odgovarajućih usluga i pomoći zajednici mogu poboljšati kvalitetu i dostojanstvo života autističnih osoba.

Alta Pavin Banović,

školska knjižničarka

« Prosinac 2018 »

KARTA - KAKO DO NAS

12.12.2018. 16:00
Osijek: Studij medicine na njemačkom jeziku
Od sljedeće jeseni će na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Osijeku biti dostupan studij na njemačkom jeziku.

24.10.2018. 10:58
Dalmatinski buhač €“ neiskorišteni potencijal hrvatske flore
Porastom svijesti o štetnom učinku različitih sintetskih herbicida, fungicida, insekticida i drugih srodnih kemikalija na okoliš, ekološka se poljoprivreda počinje vra‡ati na velika vrata. Samim time raste značaj i ekonomska vrijednost dalmatinskog buhača (Tanacetum cinerariifolium), biljne vrste koja proizvodi prirodni insekticid i repelent piretrin.

Optimizam - optimistično razmišljanje također dokazano pomaže. Zamislite idealnu budućnost - primjerice da živite uz partnera punog ljubavi i potpore ili da ste zaposleni na mjestu koje vas ispunjava - a zatim zapište zamišljenu sliku u dnevnik (može i virtualni: blog, face,…).

Činite dobra djela -  Pomažući drugima pomažemo i sebi. Osobe koje doniraju vrijeme ili novac u dobrotvorne svrhe ili koje altruistički pomažu ljudima u potrebi osjećaju se sretnijima.