Budućnost knjige - Čitamo pod zvijezdama

Autor: Vesna Suvala, 28. 4. 2018.

„Bez panike“ bio je naslov obilježavanja Noći knjige 23. travanja 2018., manifestacije kojom se već sedmu godinu daje poticaj čitanju, razgovoru o statusu i važnosti knjige u suvremenom društvu. Motivacija i inspiracija ovoga obilježavanja su Svjetski dan knjige i autorskih prava (23. travnja) i Dan hrvatske knjige (22. travnja).

„Panike za budućnost knjige nema, pitanje je samo kako će ona izgledati u kontekstu modernog vremena i novih tehnologija" poruka je organizatora; Zajednice nakladnika i knjižara Hrvatske gospodarske komore, Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu, Knjižnice grada Zagreba, Knjižnog bloka – Inicijativa za knjigu, Udruge za zaštitu prava nakladnika – ZANA, portala za knjigu i kulturu čitanja Moderna vremena i Hrvatske udruge školskih knjižničara.

Noć knjige 2018. obilježili smo u ponedjeljak, 23. travnja od 17:30 sati u velikoj dvorani Medicinske škole Osijek. U programu Noći knjige Čitamo pod zvijezdama sudjelovali su pozvani gosti članovi Društva pjesnika „Antun Ivanošić“ iz Osijeka i članovi Udruge Kluba 60+ iz Osijeka kao i članovi Čitateljskoga kluba Proliteris uz mentorstvo školske knjižničarke Alte Pavin Banović i voditeljice programa Anite Ivanković, profesorice engleskog i njemačkog jezika.

Sudionici programa čitali su prigodne pjesme poznatih književnika kao i svoje autorske pjesme i priče. Sudjelovali su  članovi Društva pjesnika „Antun Ivanošić“ iz Osijeka: Zdravka Pirel, Vjekoslav Sulić, Franjo Halusek, Smiljka Kakaš, Andrea Krejči, Vera Kozar, Ivana Plavljanić, Nenad Peteš, Branka Križanić i Zorislav Vidaković.

Također su sudjelovali članovi Čitateljskoga kluba Proliteris: Marija Srebrović i Sara Držaić, 1.g, Lana Kovačević, 1.s1, Nensi Ilibašić, Gabrijela Matijević, Maja Pervan, 2.s3, Anastasia Ivančević, 1.g, Ivona Pilinger, 3.dt. Učenica 3.g razreda Larisa Marić, promovirala je knjigu „Mlijeko i med“ autorice Rupi Kaur, a Monika Feher učenica završnoga razreda 4.l, prezentirala je putopisno putovanje u Južnu Koreju.

Prigodnom instrumentalnom glazbom na bas primi cjelokupni je program pratio Denis Turkalj, učenik 3.dt razreda, a Zorana Vidaković, učenica 3.g razreda, fotoaparatom je zabilježila dirljive trenutke čitanja poezije, priča i cjelokupnoga programa Noći knjige 2018. u Medicinskoj školi Osijek.

Fotografije pogledajte u Foto-galeriji!

Alta Pavin Banović

« Listopad 2018 »

18.10.2018. 16:00
Studija povezuje preeklampsiju i demenciju
Istraživanje kanadskih znanstvenika s University of Toronto ukazuje na prosječno 3,4 puta veći rizik za vaskularnu demenciju kod žena koje su tijekom trudnoće patile od preeklampsije.

18.10.2018. 12:25
Sudjelujte u istraživanju o pristupu okolišnim informacijama
Zelena akcija, u sklopu projekta "Poboljšanje pristupa informacijama o okolišu" ("Improving Access to Environmental Information") provodi istraživanje o iskustvima korisnika i nadležnih tijela s pristupom okolišnim informacijama. Svoja iskustva i stavove možete izraziti i vi!