ZELENA KNJIŽNICA - IZLOŽBA FOTOGRAFIJA

Autor: Vesna Suvala, 11. 3. 2018.

U Medicinskoj školi Osijek 6. ožujka 2018. otvorena je izložba fotografija na temu Zelena knjižnica uz mentorstvo Alte Pavin Banović, školske knjižničarke. Učenici Školskoga fotokluba Pixeli promatrali su objektivom svojih fotoaparata prirodu i svijet oko sebe te su nastale prekrasne fotografije prirode. Autori su: Emma Kaladić, 1.ft, Ana Brdar, Andrej Nikolić, 1.g, Lara Matusina, 1.s1, Elena Knežević, 2.g, Ljiljana Stanisavljević, 2.s2, Matej Erdeg, Danijela Zboril, Marko Krnjajić, Ana-Marija Johum, 3.s2, Monika Feher, 4.l, Ljiljana Vidić, 4.s1, Bruno Bolvanac i Matej Jurković, 5.s1.

Članice Čitateljskoga kluba Proliteris odabrale su prigodne pjesme naših književnika u  kojima je opjevana ljepota prirode: Dobriša Cesarić (Mjesečina Oblak, U suton, Pjeni se more, Vjetru), Dragutin Tadijanović (Nebo, Plavetnilo neba), Antun Branko Šimić (Pod ljetnim suncem, Večernja pjesma o oblacima i zelenim jezerima, Zima, Prazno nebo), Fran Galović (Proljetna pjesma), Danko Anđelović (Jesen) i Milivoj Polić (Nebo nad Baranjom). Sara Držaić i Marija Srebrović, 1.g, Lana Kovačević i Lucija Duvnjak, 1.s1, Lucija Nenadić, 1.ft, Anastasia Ivančević, 2.g, Nensi Ilibašić, Korina Sinković i Gabrijela Matijević, 2.s3 pročitale su izabrane pjesme prigodom otvaranja izložbe Zelena knjižnica jer  „Knjige su naočale kroz koje gledamo svijet“, kako je napisao Eduard von Feuchtersleben.

Izložbom fotografija Zelena knjižnica, uz prigodne pjesme o prirodi, željeli smo obilježiti sve dane u godini u kojima slavimo prirodu: 2. veljače - Međunarodni dan zaštite močvara, 5. ožujka - Svjetski dan očuvanja energije, 19. ožujka - Dan lastavica,  20. ožujka - Međunarodni dan rijeka, 21. ožujka - Svjetski dan zaštite šuma,  22. ožujka - Svjetski dan zaštite voda, 23. ožujka - Svjetski meteorološki dan, 22. travnja - Dan planeta Zemlje i Dan hrvatske knjige, 3. svibnja - Svjetski dan Sunca,  22. svibnja - Svjetski dan biološke raznolikosti i Dan zaštite prirode u RH, 5. lipnja - Svjetski dan zaštite okoliša, 8. srpnja - Dan oblaka,  16. rujna - Međunarodni dan zaštite ozonskog omotača, 21. rujna - Svjetski dan sadnje drveta, 26. rujna - Svjetski dan čistih planina, 12. listopada - Dan zahvalnosti za plodove zemlje i 11. prosinca - Međunarodni dan planina.

Školska se knjižnica Medicinske škole Osijek uključila u mrežu zelenih knjižnica u Hrvatskoj u školskoj godini 2017./2018. putem nacionalnog Projekta Zelena knjižnica. Cilj je projekta povezati ekologiju i knjižničarstvo kroz knjižnice i knjižničarska društva. Projekt Zelena knjižnica pokrenulo je Društvo bibliotekara Istre 2011., a Hrvatsko knjižničarsko društvo u Splitu 2014. Organiziralo je Nacionalnu akciju Pokrenimo zelene knjižnice. Misija zelenih knjižnica je širiti svijest kako naučiti živjeti održivo i planetarno odgovorno jer imamo samo jednu planetu za život i djelovanje. Budi promjena koju želiš vidjeti u svijetu rekao je Mahatma Gandhi. Logotip Zelene knjižnice nastao je u suradnji sa zagrebačkom akademskom slikaricom Teom Hatadi; otvorena knjiga koja se stapa s krošnjom stabla simbolizira knjižnice, a žuta i plava boja predstavljaju sunce i vodu. Sunce, voda i stablo predstavljaju život, a knjiga predstavlja učenje i spoznaju održivog sustava koji ne ugrožava život na planeti.

Alta Pavin Banović

« Prosinac 2018 »

KARTA - KAKO DO NAS

12.12.2018. 16:00
Osijek: Studij medicine na njemačkom jeziku
Od sljedeće jeseni će na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Osijeku biti dostupan studij na njemačkom jeziku.

24.10.2018. 10:58
Dalmatinski buhač €“ neiskorišteni potencijal hrvatske flore
Porastom svijesti o štetnom učinku različitih sintetskih herbicida, fungicida, insekticida i drugih srodnih kemikalija na okoliš, ekološka se poljoprivreda počinje vra‡ati na velika vrata. Samim time raste značaj i ekonomska vrijednost dalmatinskog buhača (Tanacetum cinerariifolium), biljne vrste koja proizvodi prirodni insekticid i repelent piretrin.

Optimizam - optimistično razmišljanje također dokazano pomaže. Zamislite idealnu budućnost - primjerice da živite uz partnera punog ljubavi i potpore ili da ste zaposleni na mjestu koje vas ispunjava - a zatim zapište zamišljenu sliku u dnevnik (može i virtualni: blog, face,…).

Činite dobra djela -  Pomažući drugima pomažemo i sebi. Osobe koje doniraju vrijeme ili novac u dobrotvorne svrhe ili koje altruistički pomažu ljudima u potrebi osjećaju se sretnijima.