Hrvatski “Dan bez duhanskog dima” 14. 02. 2018.

Autor: Vesna Suvala, 15. 2. 2018.

Dan bez duhanskog dima obilježava se prvog dana korizme od 2003. godine u cilju poticanja pušača na prestanak pušenja. Ovaj je dan, uz razmišljanja o odricanju, prilika da pušači razmisle i o svojoj ovisnosti o pušenju duhana, svom zdravlju i zdravlju svojih bližnjih kao i drugih osoba u okolini koje udišu duhanski dim.

Prema podacima Europske zdravstvene ankete u Hrvatskoj za 2014. – 2015. godinu svakodnevno puši 25,0 posto stanovnika i to 29,5 posto muškaraca i 20,8 posto žena. Povremeno puši 3,7 posto stanovnika (3,2 posto muškaraca i 4,2 posto žena), dok 71,3 posto stanovnika ne puši, i to 75,0 posto žena i 67,3 posto muškaraca.

Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, u Hrvatskoj se pušenju pripisuje 9.264 ili čak 18 posto  svih smrti kod osoba od 30 godina i starijih. Kod muškaraca je to čak 28 posto, što je više od europskog prosjeka. Ovi podaci ukazuju na rani početak pušenja i veliki udio pušača u mladoj generaciji.

Prema Istraživanju o zdravstvenom ponašanju mladih (engl. Health Behaviour in Scholl-aged Children; HBSC), učenici češće puše nego učenice, pa se može zaključiti da je zaustavljen trend češćeg pušenja djevojaka iz 2002. i 2006. godine. Prema nekim se pokazateljima može govoriti o blagom smanjenju pušenja posljednjih godina u Hrvatskoj. Ipak, Hrvatska je među zemljama s najvećom učestalosti pušenja kod učenika: treća u dobi od 15 godina u tjednom pušenju i šesta po pušenju u dobi do 13 godina i ranije.

Svjetsko istraživanje o uporabi duhana u mladih  (engl. Global Youth Tobacco Survey; GYTS), pokazuje da je u Hrvatskoj 2016. godine u dobi od 13 do 15 godina ukupno 47,2 posto učenika uopće pušilo bilo kakav oblik duhanskog proizvoda; u trenutku popunjavanja ankete ih je 17,3 posto konzumiralo bilo koji duhanski proizvod (najmanje jedanput u posljednjih 30 dana), 14,6 posto je pušilo cigarete, a 10,0 posto ih je upotrebljavalo e-cigarete. Osim toga, 17,5 posto onih koji nikada nisu koristili duhanske proizvode je podložno korištenju duhanskih proizvoda u budućnosti.

U svijetu je pušenje duhana vodeći uzrok smrti koji se može spriječiti, a predstavlja veliki teret za društvo. Duhanski dim sadrži preko 4.000 različitih kemijskih sastojaka karcinogenog i iritirajućeg djelovanja i nikotin koji stvara ovisnost. Brojni su stoga razlozi zbog kojih je za zdravlje pušača i njima bliskih osoba najbolje donijeti odluku o prestanku pušenja.

U ovoj hvale vrijednoj akciji u organizaciji ZZJZ OB Županije i Gradske lige protiv raka te Izviđačkog kluba „Javor“ Osijek, sudjelovali su i učenici naše škole: Leon Barić, Marko Derdić, Stefan Knežević, Nina Biškić, Anđela Mikičić, Ines Nikolić, Ivan Gutić, Nikolina Mamlić, Doris Šajben te profesorice Marijana Jaman Galeković, mag. med. techn. i Branislava Laurović, mag.med.techn. Na Trgu B. J. Jelačića u Donjem Gradu svakom pušaču darovana je jabuka kao simbol zdravlja u zamjenu  za bačenu cigaretu.

« Kolovoz 2018 »

17.08.2018. 16:00
Matične stanice za povratak vida
Aktivacija matičnih stanica u oku je kod slijepih laboratorijskih miševa rezultirala djelomičnim povratkom vida, objavio je znanstveni časopis Nature.

08.05.2018. 13:00
Šest jednogodišnjih bjeloglavih supova pušteno natrag u prirodu
Plavnik, Kvarneri‡, Kruna, Nevera, Jadran i Pavlomir, koji su prošle godine prona‘eni kao ozlije‘eni pti‡i, poletjeli su kvarnerskim nebom, zahvaljuju‡i djelatnicima Javne ustanove Priroda, zagrebačkog Zoološkog vrta i udruge BIOM.