Europski dan jezika

Autor: Vesna Suvala, 9. 10. 2017.

U Europskoj uniji, na inicijativu Vijeća Europe, Europski dan jezika obilježava se svake godine 26. rujna.

Osnovne i srednje škole iz Osijeka odlučile su zajedno, prvi put, proslaviti ovaj dan. Učenici, nastavnici i profesori šest osnovnih i šest srednjih škola okupili su se na Trgu svetog Trojstva u Tvrđi. Svaka škola, na svoj način, obilježila je Europski dan jezika.

Našu Školu predstavljalo je četrnaest učenika drugih i trećih razreda te Ivan Kordić, prof. i Anita Ivanković, prof. Učenice Ivana Žulj, 2. g, Ivona Levak, 2. s1, Bojana Mitrović, 2. f i učenik Ivan Maletić, 2. f, izradili su natpise na kojima je na raznim jezicima Europske unije bilo napisano pitanje: „Govoriš li (neki) jezik?“.  Pridružili su im se i učenici koji ili vole strane jezike ili im je neki od drugih europskih jezika materinji jezik, primjerice Magdalena Borovac, Elena Knežević i Matej Tibor iz 2. g, Petra Komjetan i Mirta Bjelica iz 2. s2, Ema Skoko, Jona Zečević, Karmen Lajčak, Larisa Kuric, Anamari Prodanović i Kevin Mršić iz 2. s1, Milica Mišljenović iz 3. g i Anamaria Tot iz 3. dt razreda. Oni su, noseći natpise, prilazili posjetiteljima i prolaznicima i u razgovoru s njima doznali koji se strani jezici, najčešće, uče, koje bi rado učili, koji su im omiljeni te koja strana riječ im je najdraža. Tu riječ ispisivali su na papiriće koje smo lijepili na našem štandu. Najčešće su to bile riječi na engleskom jeziku, no bilo je i riječi na njemačkom, mađarskom, slovačkom, talijanskom, albanskom pa i grčkom jeziku. Zanimljivo je da su učenici taj dan u Osijeku susreli i turiste iz Njemačke i  Češke te su s njima razgovarali.

Na kreativan i zabavan način, zajedno s ostalim školama, ispunili smo ciljeve Europskog dana jezika, a to su: upozoriti javnost na važnost učenja jezika i raznolikost raspona naučenih jezika kako bi se povećala višejezičnost i međukulturalno razumijevanje, promicati bogatu jezičnu i kulturnu raznolikost Europe koju treba njegovati i sačuvati te poticati cjeloživotno učenja jezika u školi i izvan nje, za školovanje, profesionalne potrebe te potrebe mobilnosti ili užitka i razmjene.