MEĐUNARODNI DAN SESTRINSTVA, 12. svibnja 2017.

Autor: Vesna Suvala, 15. 5. 2017.

Medicinske sestre: glas za vođenje i ostvarivanje ciljeva održivog razvoja

Središnja poruka Međunarodnog vijeća medicinskih sestara (ICN) ove je godine usmjerena osnaživanju doprinosa medicinskih sestara globalnom očuvanju i unaprjeđenju zdravlja, ostvarujući 17 ciljeva održivog razvoja. Razvojne su ciljeve kreirali Ujedinjeni narodi (UN) 2012. godine a njihovo se postignuće planira do 2030. godine.

Ciljevi uključuju gospodarsku, socijalnu i okolišnu dimenziju.  Ciljevi su: 1. bez siromaštva, 2. bez gladi, 3. dobro zdravlje i blagostanje, 4. kvalitetna edukacija, 5. ravnopravnost spolova, 6. čista voda i sanitarni uvjeti, 7. dostupna energija, 8. posao i ekonomski rast, 9. industrija i proizvodnja, 10. reduciranje nejednakosti, 11. održivi gradovi i zajednice, 12. odgovorna proizvodnja i potrošnja, 13. klimatske mjere, 14. podvodni život, 15. život na kopnu, 16. mir, pravda i stabilne institucije, 17. partnerstvo u postizanju ciljeva. Kroz 17 spomenutih ciljeva ICN želi prikazati doprinos medicinskih sestara na globalnoj razini. Medicinske sestre koje su vođe diljem svijeta trebaju aktivno ustrajati u tome i biti glas svih medicinskih sestara i sudjelovati u svim akcijama koje mijenjaju zdravstveni sustav i osnažuju utjecaj medicinskih sestara. Medicinska škola Osijek je povodom obilježavanja Međunarodnog dana sestrinstva, na Trgu Ante Starčevića od 9:00 do 12:00 sati organizirala akciju tijekom koje su učenici trećih i četvrtih razreda građanima Osijeka mjerili krvni tlak, određivali razinu glukoze u krvi te dijelili edukativne materijale. Tijekom akcije izmjerene je 300 vrijednosti krvnoga tlaka i određeno je 250 razina glukoze u krvi.

U akciji su sudjelovali učenici 3.s1 razreda: Kristina Vidić, Klara Kučić; 3.s2 razreda: Stella Malinović, Ivana Barišić, Tamara Mihajlović; 4.s1 razreda: Mia Haršanji, Iva Ferenc, Ana Jakšić, Lucija Andraćić, Lea Antolović; 4.s2 razreda: Gabrijel Tribuljak, Kristijan Kubatka, Stjepan Matanović, Miro Vuksanović, Sven Rakić; 4.s3 razreda: Dea Predrijevac, Nicole Pavlić, Franjo Vlajčić, Bojan Drezgić, David Vukosavljević, Lorena Tomašević, Laura Šeks-Weissenberger, Milica Panić.

Akciju su vodili nastavnici: Branimir Lončarić (koordinator akcije), Luka Bačić, Ljiljana Eršek, Branislava Laurović, Jadranka Marušić, Ana-Marija Buljević, Zdenka Omrčen, Maja Carević, Marko Maceković, Jasenka Vujanić, Martina Tot, Mateja Hideg, Viktorija Ežbegović, Robert Lovrić. Prigodan plakat izradili su učenici 4s3 razreda: Milica Panić, Anja Stojanović, Adrijana Milnović i Jelena Cetina te nastavnici Robert Lovrić i Marko Maceković.

« Srpanj 2017 »

26.07.2017. 08:00
Rezistencija na inzulin šteti kostima
Smanjena osjetljivost na inzulin je u novom istraživanju povezana sa smanjenjem koštane mase kod osoba mlade odrasle dobi, utvrdili su korejski istraživači.

15.07.2017. 16:10
Mladi potaknuti na inicijative i volonterstvo u ruralnim područjima
Kolenica, selo u blizini grada Vrbovca u lipnju je postala dom mladih iz čak 5 zemalja! Cilj ovog doga‘anja razmjene mladih, nazvanog Ruralize, bio je kroz razmjenu iskustava i primjera dobre prakse popularizirati život u ruralnim sredinama me‘u mladima, potaknuti ih na pokretanje novih projekata, kao i na vololonterstvo kao važan segment života na selu.