ZAGRLI ČVRSTO, ZAGRLI ČESTO…

Autor: Vesna Suvala, 21. 2. 2017.

Pet do šest zagrljaja na dan učinit će život dužim i ljepšim, tako smatraju psiholozi, kao i američki svećenik Kevin Zaborney koji je 21. siječnja proglasio Međunarodnim danom zagrljaja još 1986. U razdoblju nakon blagdana, kada sve pomalo hvata negativno raspoloženje, zaključio je kako treba jedan dan koji će potaknuti dobre osjećaje i energiju među ljudima.

Otkada zagrljaj postoji u ljudskom ponašanju i kulturi, nije moguće točno utvrditi. Čini se da je zagrljaj jedno od instinktivnih ponašanja koji je prisutan i kod ljudi i kod primata kako bi izrazili ljubav i utjehu. Zato postoje različite teorije o nastanku riječi zagrljaj. Jedna kaže kako riječ potječe iz starog skandinavskog narječja i riječi hugga- utješiti nekoga. Imenica hug počela se upotrebljavati oko 1610. godine u hrvanju- opisivala je vrstu hvata. Značenje nježan zagrljaj prisutno je u rječniku od 1650-ih godina.

Iako je sam idejni začetnik obilježavanja ovoga dana bio skeptičan prema njegovom opstanku, Dan zagrljaja se i danas obilježava diljem svijeta. Vrlo je popularan i prihvaćen i Free Hug Movement, koji je 1999. pokrenut u New Yorku, a zatim se proširio po cijelom svijetu.

Postojanje ovog dana ne znači da se ne treba grliti svakoga dana, on nas samo podsjeća na sve blagodati zagrljaja- poboljšavanje raspoloženja i osjećaja sreće, povećanje osjećaja sigurnosti i povjerenja u komunikaciji, jačanja imuniteta i opuštanja organizma, podizanja samopoštovanja, svladavanju straha i još mnogo, mnogo toga.

Kažu da su četiri zagrljaja dnevno potrebna za preživljavanje, osam za održavanje, a dvanaest za napredovanje, stoga zagrli svaki dan za sreću! smiley