Nastavnice medicinske škole na Stručnom skupu operacijskih sestara Hrvatske

Autor: Vesna Suvala, 2. 11. 2016.

U Malom Lošinju je od 06. do 08. listopada održan 15. Stručni skup operacijskih sestara Hrvatske.  Skup su organizirali Hrvatsko društvo operacijskih sestara, Hrvatski nacionalni savez sestrinstva i KBC Rijeka. Cilj skupa bio je okupiti operacijske sestre, prezentirati postojeća  saznanja, usvojiti  novosti u struci te promovirati struku. Tema skupa bila je perioperacijska zdravstvena skrb - Standarni operativni postupci (SOP). Stručni skup bio je i ovaj put  dobra prigoda i poticaj razmjene stručnih znanja i iskustava, dobre suradnje i ugodnog druženja.

Na stručnom skupu  izneseno je 20 sestrinskih stručnih/znanstvenih usmenih priopćenja- prezentacija. Nastavnice Medicinske škole Osijek Marijana Jaman Galeković, mag. med. techn. i Viktorija Ežbegović, bacc. med. techn. dugogodišnje su članice Društva operacijskih sestara Hrvatske te su aktivno sudjelovale na skupu prezentirajući jedno usmeno predavanje:

„Instrumentiranje- izborni predmet u medicinskim školama“.

Cilj rada bio je predstaviti izborni predmet Instrumentiranje te slikovito prikazati vježbe u školskom praktikumu naše škole.

Pristupanjem Republike Hrvatske Europskoj uniji dogodile su se i promjene u obrazovnom sustavu. Obrazovanje medicinskih sestara opće njege/medicinskih tehničara opće njege, koje se od školske godine 2010./2011. izvodi u 23 srednje škole, u potpunosti je usklađeno s Direktivom Europske unije 2005/36/EU kojom je propisano da obrazovanju za medicinske sestre mogu pristupiti kandidati koji su završili 10-godišnje opće obrazovanje i imaju najmanje 4 600 sati strukovne obuke u najmanje tri godine obrazovanja. Odluku o uvođenju strukovnoga kurikula za stjecanje strukovne kvalifikacije medicinska sestra/tehničar opće zdravstvene njege u trajanju od pet godina donijelo je Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa 14. srpnja 2010. godine. Prema novom kurikulu prvi put u povijesti obrazovanja u Hrvatskoj uvodi se i predmet Instrumentiranje kao izborni predmet u petoj godini učenja / trećoj godini strukovnog obrazovanja. Nastavni se proces 100 % vremena izvodi praktično kako bi se postigli zadani ishodi učenja. Vježbe se izvode u školskom praktikumu te u operacijskom bloku pri kliničkom/bolničkom centru (nastavne baze) u skupinama od 8 do 10 učenika. Nastavnici, koji vode vježbe u školskom praktikumu kao i na nastavnim bazama u kliničkim uvjetima, praćenjem i vrjednovanjem učenika te davanjem povratnih informacija motivirat će ih za buduće operacijske sestre – instrumentarke. Po završetku obrazovanja medicinske sestre/tehničari, koji su pohađali izborni predmet Instrumentiranje, imaju znanja i temeljne vještine neophodne za rad u operacijskom bloku.

Naše su nastavnice sudjelovanjem na stručnom skupu stekle nova specifična znanja a svojim trajnim usavršavanjem nastoje učenicima osigurati dostupnost najsuvremenijih saznanja iz područja perioperacijske zdravstvene skrbi.

U izradi slikovitog stripa sudjelovali su u školskom praktikumu učenici petih razreda: Dolores Skrenković, Katarina Vinković, Ana Vugrinec, Andrijana Ferić, Nemanja Cvijanović, Monika Igrec i Luka Vinogradac.