Obilježavanje Svjetskog dana osteoporoze

Autor: Vesna Suvala, 24. 10. 2016.

Svjetski dan osteoporoze obilježava se svake godine 20. listopada kako bi se podigla globalna svijest o prevenciji, dijagnozi i liječenju osteoporoze i metaboličke bolesti kostiju. Osteoporozu obilježava smanjenje koštane mase s mikropropadanjem arhitekture kostiju što rezultira smanjenjem njihove čvrstoće i elastičnosti te povećanom mogućnošću i učestalošću prijeloma. Kao najčešća bolest kostiju, osteoporoza, predstavlja veliki klinički i ekonomski problem. Procjenjuje se da 8-10% svjetske populacije boluje od osteoporoze. U slijedećih 20 godina ovog stoljeća očekuje se dvostruki porast broja oboljelih.

Prevencija osteoporoze je proces koji, kao i razvoj same bolesti, traje godinama. Potrebna je pravilna i redovita tjelesna aktivnost, pravilna prehrana, izbjegavanje rizičnih faktora ( pušenja, pretjeranog unosa soli i proteina, izbjegavanjem bijelog šećera, kofeina), nadomjestak hormona nakon menopauze te edukacija bolesnika od najranije životne dobi. Prevencija osteoporoze osobito je namijenjena starijim osobama, osobama s obiteljskom predispozicijom, kod prerane menopauze,  osobama koje primaju kemoterapiju, dugotrajno se liječe kortikosteroidima, antikoagulansima i sl. Vježbe imaju ključnu ulogu u prevenciji osteoporoze jer povećavaju osteoblastnu aktivnost, a time i gustoću koštane mase.

4.ft.razred s profesoricama Ivanom Marček, Željkom Marinić i Martinom Petranović  posjetio je Klubu 60+, udrugu koja promiče kvalitetu života starijih osoba. S članicama Udruge  odradili  su kondicijski trening cijelog tijela, kako bi podržali aktivnost osoba starije životne dobi i time istaknuli važnost prevencije osteoporoze. Učenici su bili pozitivno iznenađeni  odličnom tjelesnom kondicijom osoba koje su s njima vježbale s obzirom da je raspon godina od 65 do 92 godine starosti.

Ivana Živkov i Jelena Miletić, 4. Ft

« Ožujak 2024 »