POSJET ODJELU ZA KEMIJU – DANI OTVORENIH VRATA ODJELA ZA KEMIJU

Autor: IVANA PETRIC, 8. 6. 2022.

Nakon duže stanke zbog pandemije korona virusa, učenici 1.s1 i 2.f razreda  Medicinske škole Osijek, pod vodstvom Ivane Petric, prof. i Ivana Prus Wertheimer, prof.  posjetili su Odjel za kemiju povodom Dana otvorenih vrata, 31. svibnja 2022. godine.

Profesori i studenti odjela za kemiju  srdačno su nas dočekali. Pripremili su  za nas zanimljive i korisne radionice kao i predavanja iz različitih grana kemije: opće, analitičke, anorganske, organske i fizikalne kemije. Učenici su obišli njihove laboratorije i promatrali, za njih, posebno pripremljene pokuse. Među zanimljivim pokusima možemo izdvojiti ekstrakciju DNA iz jagoda, ekstrakciju eteričnih ulja iz različitih biljaka, bojanje plamena, plavi plamen i mnoge druge pokuse. Učenici su i sami mogli napraviti jednostavan pokus izrade silikatnog vrta, što im se jako svidjelo.

Opći dojam nakon radionica i predavanja bio je izvrstan, kako naš tako i samih domaćina Odjela za kemiju koji su naše učenike proglasili najzainteresiranijom i najboljom skupinom sudionika. S obzirom na kvalitetno provedeno druženje i rad dogovorili da i sljedeće godine s učenicima posjetimo Odjel za kemiju povodom Festivala znanosti i Dana otvorenih vrata jer možda baš u nekome od njih leži budući „Profesor Baltazar“.

Ivana Petric