Obilježavanje dana borbe protiv Parkinsonove bolesti

Autor: Ozren Zrilić, 15. 4. 2022.

11. travnja obilježava se Svjetski dan Parkinsonove bolesti. Ovaj datum je izabran kao spomen na obljetnicu rođenja poznatog engleskog liječnika Sir Jamesa Parkinsona, po kojem je bolest dobila ime te koji ju je prvi opisao u svom djelu „An Essay on the Shaking Palsy“. Parkinsonova bolest je progresivno degenerativno stanje, općenito okarakterizirano drhtanjem, usporenošću pokreta, ukočenošću te abnormalnostima držanja tijela. U svojem najozbiljnijem obliku, povezana je s dubokim fizičkim i mentalnim poremećajem. Etiologija i patofiziologija ove bolesti relativno je slabo shvaćena i dijagnoze se obično temelje na kliničkim obilježjima.

I ove godine naši medicinari sudjelovali su u programu obilježavanja dana borbe protiv Parkinsonove bolesti. Na Trgu slobode udruga bolesnika oboljelih od Parkinsonove bolesti „Buđenje“ uz svoj program sportskih aktivnosti te glazbenog nastupa RitmOS-a i poznatog osječkog glazbenika Igora Delača, učenice i učenici Medicinske škole Osijek, točnije medicinske sestre/tehničari opće njege mjerili su građanima vrijednosti glukoze u krvi te krvni tlak, dok su kolege fizioterapeuti radili masaže dlanova. Cijelo vrijeme trajanja programa učenici su dijelili tulipane  i educirali građane o simptomima i ranom otkrivanju Parkinsonove bolesti te o važnosti rekreacije i svakodnevnog vježbanja. Aktivnosti mjerenja krvnog tlaka i glukoze u krvi trajale su od 16 do 18 sati, sveukupno mjerenjima je pristupilo 142 osobe (101 žena i 41 muškarac), od toga najviša vrijednost krvnog tlaka bila je 160/80 mmHg, dok je najviša vrijednost glukoze u krvi bila 20.3 mmol/L. Nakon završetka aktivnosti na Trgu slobode preselili smo se u kino Urania, gdje smo za građane pripremili film „Awakenings“ koji je počeo u 19 sati, uz besplatne kokice dobrodošlice.

Učenici 4.s1 razreda koji su sudjelovali u programu borbe protiv Parkinsonove bolesti: Valentina Pintarić, Kristina Živaljić, Mateo Hlevnjak, Zvonimir Rajčević, Katarina Korman te Marko Fabijanac. Od učenika 4.s3 razreda sudjelovali su: Nikola Agatić, Lana Nađ, Sara Sporčić, Ana Prodanović, Nives Perković, Dea Kopljar, Sara Marolin, Kristina Šandor i Iva Vukadin.

Nastavnici koji su sudjelovali u aktivnostima: Ivana Hardi, mag.med.techn., Branimir Lončarić mag.med.techn. i Luka Bačić bacc.med.techn.