Dan narcisa

Autor: Ozren Zrilić, 5. 4. 2022.

Humanitarna akcija povodom Dana narcisa u svrhu prevencije i ranoga otkrivanja raka dojke održana je u Osijeku, 26. ožujka 2022. godine, kod Pješačkoga mosta. Akcija je trajala od 10 do 12 sati. U organizaciji su sudjelovali: Gradska liga protiv raka, Zavod za javno zdravstvo Osječko - baranjske županije i Klub žena liječenih na dojci Mammae Osijek u suradnji s Kliničkim bolničkim centrom Osijek, Domom zdravlja Osječko - baranjske županije, IK Javor Osijek te predstavnicima Grada i Županije. Učenici i nastavnici Medicinske škole Osijek aktivno su se uključili u akciju. Građanima su darovali narcise i edukativne materijale pozivajući ih da se pridruže aktivnosti  „Hodanjem do zdravlja“. Rak dojke nije više najčešći zloćudni uzrok smrti kod žena u Hrvatskoj. Nalazi se na trećem mjestu, nakon raka pluća na prvom mjestu te kolorektalnoga raka na drugom mjestu. To je dijelom rezultat provedbe Nacionalnoga programa za rano otkrivanje raka dojke kao i sve bolje dijagnostike i liječenja raka dojke. Vrlo je važno rano otkrivanje bolesti jer dijagnosticiranje u početnom stadiju ima značajne mogućnosti za izlječenje. Mamografski pregled preporučuje se ženama kao metoda prevencije, a omogućuje ranije otkrivanje karcinoma do dvije godine (prije nego tumor postane opipljiv). Kao dio programa žene u dobi od 50 do 69 godina primaju poziv za mamografski pregled svake dvije godine s ciljem što ranijega otkrivanja bolesti, većeg uspjeha liječenja, poboljšanja kvalitete života oboljelih te smanjenja smrtnosti. Dobro organiziran program ranoga otkrivanja i osiguranje kontrole kao i snažna politička i financijska potpora zasigurno će dovesti do još boljih rezultata.

BUDI NARCISa, PREGLEDAVAJ DOJKE!

Odlazak na redovite mamografske preglede spašava život!

U akciji su sudjelovali:

učenici 4. s1 razreda: Lea Barić, Anamarija Milković, Kristina Živaljić, Antonija Drmić, Katarina Korman, Valentina Pintarić i Tina Galinec

učenici 4. s2 razreda: Nina Skelac, Amelie Đakovac, Milica Todorović i Loris Zagvozda

učenici 4. s3 razreda: Stella Antonina, Lara Matošević, Marko Filaković, Keri Evelyn, Luka Haršanji, Vinko Balentić i Larisa Rosso

nastavnice: Marijana Nikolovski i Maja Rakin

Maja Rakin, mag.med.techn