Ljubičasti dan

Autor: Ozren Zrilić, 5. 4. 2022.

U znak potpore osobama s epilepsijom u Osijeku je, 26. ožujka 2022. godine na Trgu Ante Starčevića obilježen Ljubičasti dan. Medicinska škola Osijek u suradnji s Klinikom za neurologiju KBC-a Osijek i Udrugom Episan sudjelovala je u obilježavanju toga dana .

„Ljubičasti dan“ ili „Purple day“  je dan pružanja podrške osobama s epilepsijom. Obilježava se 26. ožujka na svim  kontinentima  i u više od stotinu zemalja svijeta te je proglašen najutjecajnijim međunarodnim danom u svrhu podizanja razine osviještenosti o epilepsiji.  Za obilježavanje dana izabrana je ljubičasta boja lavande koja internacionalna boja epilepsije te se povezuje s osjećajem usamljenosti, društvene stigmatizacije i izolacije s kojima se susreću osobe s epilepsijom. Na taj dan, ljudi iz cijelog svijeta nose ljubičasto kako bi pružili podršku osobama s epilepsijom. Dan je osnovan 2008. godine inicijativom djevojčice Cassidy Megan, njenih roditelja i Udruge za epilepsiju iz Nove Škotske u Kanadi. U organizaciju „Ljubičastog dana“ Hrvatska se uključila 2010. godine. U Osječko-baranjskoj županiji ima oko tri tisuće osoba oboljelih od epilepsije, a godišnje je stotinjak novooboljelih.

U akciji su sudjelovali učenici:

4.s1 razreda: Fabijanac Marko, Filipović Josipa, Jakob Lara, Kovačević Sara, Lemund Dejana;

4.s2 razreda: Balog Anastazija, Ivančević Mia, Kramarić Lana, Nikić Bojana, Vukmanović Korina;

4.s3 razreda: Jelečević Vladimir, Milković Tea, Rezo Iva, Tokić Matej, Ugljarević Lorena;

Nastavnice Michaela Raff,  mag.med.techn. i  Sanja Višević, mag.med.techn.