Stručno putovanje petih razreda

Autor: Marija Grgić, 17. 9. 2021.

Dana 8. rujna 2021. učenici 5.s1 i 5.s2 razreda Medicinske škole Osijek krenuli su na svoje kratko stručno putovanje, uz pratnju stručnih nastavnika Ljiljane Grdić, Marka Macekovića i Marije Maras. Učenici su započeli svoju pustolovinu obilaskom Bolnice sveti Rafael u Strmcu. To je specijalna bolnica za psihijatriju i palijativnu skrb.

Obilazak su započeli predavanjem o samim početcima osnivatelja, bolničkom Redu svetog Ivana, predavanje je održao jedan od redovnika. Nakon kratkog predavanja pozdravila ih je ravnateljica bolnice te glavna sestra, one su također održavale kratka predavanja o samoj bolnici i sestrinskoj skrbi. Nakon posjeta u Strmcu, svoje putovanje nastavili su prema Karlovcu, gradu na četiri rijeke i, između ostalog, obišli su akvarij Aquatika.

Aquatika je slatkovodni akvariji koji s ponosom predstavlja sve autohtone vrste riječnih riba. Nakon ugodne vožnje stigli su u svoje glavno odredište, Selce. Sljedeći dan svoju pustolovinu nastavljaju u Crikvenici, posjetili su  Thalassotherapiju, medicinski centar koji primjenjuje more kao najljekovitiji čimbenik rehabilitacije. Djelatnici su ih proveli kroz cijeli centar i upoznali ih s njihovim načinom rada sestrinske skrbi i rehabilitacije. Sljedeće odredište  njihovog putovanja je otok Krk, upoznali su njegovu dugu i raznoliku povijest. Prvo stajalište bilo je naselje Punat, smješteno na istočnoj obali puntarske drage.

Putovanje zatim nastavljaju katamaranom koji ih vodi do obližnjeg otočića Košljuna. Košljun ili, kako ga Krčani nazivaju, Mostir šumski je prirodni rezervat i spomenik kulture. Ondje su obišli franjevački samostan te muzej s brojnim arheološkim predmetima. Spomenuti rezervat prirode poznat je upravo po hrastu crnika ili takozvanom kamenom hrastu, koju se koristio za izgradnju brodova i to za izgradnju samog dna upravo zato što je jak i izdržljiv.

Vožnju nastavljaju prema jednoj od najljepših plaža Kvarnera, Baškoj, ondje provode slobodno vrijeme uživajući u njenim ljepotama. Nakon divnih pejzaža odlaze u grad Krk, grad poznat po svojim povijesnim znamenitostima, kao što su katedrala, zidine, kaštel te poznata četvora vrata koja vode u stari dio grada. Svoje putovanje završavaju 11. rujna dolaskom u Fužine, ondje obilaze poznatu špilju „Vrelo“. Vrelo je ukrašeno raznim spiljskim ukrasima i motivima, ondje je snimana jedna od scena poznatog filma „Winnetou“. Totem koji se prikazuje u navedenom filmu i dan danas stoji u predivnoj špilji, a teži samo 5 kilograma.

Svoje zajedničko i slobodno vrijeme provodili su uz pjesme i ples te su stvorili nova prijateljstva i produbili ona već stara. Poučeni mnogim iskustvima, znanjima i stvarajući nove uspomene i priče završili su svoje putovanje, koje će, vjerujemo, pričati još dugi niz godina.

Učenici 5.s1 i 5.s2