RAZGLEDNICAMA POKREĆEMO SOLIDARNOST

Autor: Administrator , 12. 5. 2021.

Cijeli mjesec ožujak u Medicinskoj školi Osijek pisale su se razglednice. Nekoliko razreda s profesoricama Mirtom Faktor, Marinom Pilj Tomić i Đurđicom Radić sudjelovalo je u projektu P.S. Pokreni solidarnost.

Projekt je pokrenula jedna francuska udruga prije dvadesetak godina, ubrzo je prepoznat je kao vrijedan za širu zajednicu, tijekom vremena pridružili su mu se učenici i nastavnici iz Italije, Španjolske, Poljske, Slovenije i Hrvatske. Hrvatska u projektu sudjeluje tri, a Medicinska škola Osijek dvije godine. U Hrvatskoj je organizaciju projekta uspješno preuzeo Centar za mirovne studije, nevladina udruga koja promiče europske vrijednosti.

Nastavnici su dobili potrebne materijale i upute za analizu fotografija, pisanje razglednica i razgovor o temama solidarnosti. Cilj je projekta potaknuti mlade na promišljanje o diskriminaciji i socijalnoj izolaciji pojedinih skupina ljudi, ravnopravnosti među ljudima, brizi za okoliš i mentalno zdravlje ljudi svih dobnih skupina. Upravo o tome raspravljali su učenici promatrajući i analizirajući plakate koje su dobili, a na kojima su fotografije s navedenim temama. Iste fotografije nalaze se i na razglednicama koje su učenici zatim pisali i slali nepoznatim susjedima u Osijeku i okolici. Projekt najprije budi osjetljivost mladih za teme solidarnosti i brige za druge, a zatim mladi slanjem poruka na svojim razglednicama žele probuditi ljude u svojoj zajednici. Razglednice su naši sugrađani pronalazili u svojim poštanskim sandučićima krajem ožujka, učenici će ih slati 21. ožujka, na Dan eliminacije rasne diskriminacije. Nakon toga oni nestrpljivo očekuju odgovor ljudi kojima su pisali. Učenicima su se aktivnosti svidjele jer su učili pisati razglednice, mnogi to nikada nisu radili, jedan od izazova im je bio i kako napisati adresu neke osobe. Dio učenika je bio vrlo angažiran, oni su pisali javnim osobama u nadi da će ti ljudi pripomoći vidljivosti ovoga projekta.

Filmska družina Almodovarci popratila je kamerom projektne aktivnosti, maturantica Karla Borovečki napravila je kratak film u kojem možete pogledati tijek projektnih aktivnosti. Projekt je predstavljen i u lokalnim medijima, na Osječkoj TV i Otvorenom radiju. Učenici su se rado uključili u predstavljanje projekta jer im se svidio način na koji su učili o ovim temama.

Đurđica Radić