Projekt Info centra za mlade 7.sat

Autor: Administrator , 6. 5. 2021.

Treća po redu tematska rasprava projekta 7. sat, na temu Inkluzivno društvo, održana je sa Medicinskom školom iz Osijeka.

Srednjoškolci ove škole, njih 16 zajedno sa svojom pedagoginjom Nadom Grujić Tomas i dvjema nastavnicama Đurđicom Radić i Mirelom Grubišić, u živoj, otvorenoj ali opuštenoj raspravi rekli su nam što misle o različitostima u njihovoj školi, ali i među mladima općenito.

Ova škola je dosada provela niz aktivnosti kojima se radilo na podizanju svijesti o različitostima na temelju spola, nacionalnosti, spolne orijentacije, tjelesnih i mentalnih ograničenja...  a od mladih smo saznali da diskriminacija mladih koji se po nečemu izdvajaju iz svoje okoline i dalje problem o kojemu treba redovito razgovarati i učiti.

Pojam inkluzija u najširem smislu predstavlja  odnos društva i pojedinca (i obrnuto) i ona uključuje različite dimenzije koji su usmjereni na toleranciju spram različitosti, suzbijanje predrasuda i diskriminacije, uključivanje marginaliziranih skupina u različite društvene aktivnosti i sl.

U grupnom radu na konkretnim i praktičnim primjerima iz njihove škole radilo se na kreiranju procesa koji bi rezultirali novom izvan nastavnom aktivnošću, novom aktivnošću uvrštenom u školski kurikulum te zanimljivom radionicom na satu razrednog odijela. Na kraju su svi učenici otišli osviješteni da dio odgovornosti za kreiranje novih izvannastavnih sadržaja ovisi i o njihovom promišljanju, predlaganju i zagovaranju a zajedno sa predstavnicima svoje škole zaključili su da će se sigurno nešto od prijedloga sa radionice naći i na rasporedu u njihovoj školi.

Preostale fotografije pogledajte u Foto-galeriji.

Projekt financira Europska unija kroz program ERASMUS+.