Dan narcisa

Autor: Administrator , 31. 3. 2021.

U Osijeku, 27. ožujka 2021. godine, održana je humanitarna akcija povodom Dana narcisa čiji je cilj prevencija i rano otkrivanje raka dojke. Akcija je trajala od 10 do 12 sati. U organizaciji su sudjelovali: Gradska liga protiv raka, Zavod za javno zdravstvo Osječko-baranjske županije i Klub žena liječenih na dojci Mammae Osijek u suradnji s Kliničkim bolničkim centrom Osijek, Domom zdravlja Osječko-baranjske županije, IK Javor Osijek, predstavnicima Grada i Županije. Učenici i nastavnici Medicinske škole Osijek uključili su se u akciju.

Građanima su darovali narcise i edukativne materijale te su ih pozvali da se pridruže aktivnosti „Hodanjem do zdravlja“. U Hrvatskoj je rak dojke najčešći tip raka i od njega obolijeva četvrtina novooboljelih žena dok svakoj jedanaestoj ženi prijeti rak dojke. Vrlo je važno rano otkrivanje bolesti jer dijagnosticiranjem u početnom stadiju moguće je izliječiti bolest. Mamografski pregled preporučuje se ženama kao metoda prevencije, a omogućuje ranije otkrivanje karcinoma do dvije godine (prije nego tumor postane opipljiv). Dobro organiziran program ranoga otkrivanja i osiguranje kontrole kao i snažna politička i financijska potpora dovest će do rezultata. Odvojite vrijeme za sebe i svoje zdravlje! Odlazak na redovite mamografske preglede spašava život. U akciji su sudjelovali: učenici 4. s1 razreda: Hana Sablić, Lara Matusina, Doris Barunčić i Lana Kovačević, učenici 4. s2 razreda: Lana Meško, Tamara Nikolovski, Josipa Marijanovć, Stela Kovačev i Marija Plazonić te nastavnice: Ivana Debelić, Marijana Nikolovski i Maja Rakin.

« Ožujak 2024 »