Dan sigurnijeg interneta

Autor: Administrator , 3. 3. 2021.

Svake veljače Centar za sigurniji Internet s partnerima i suradnicima, Uz potporu Europske Komisije, organizira Dan Sigurnijeg interneta. Inicijativa obilježavanja Dana sigurnijeg interneta pokrenuta je 2004. godine, a provodi se u više od 140 zemalja s ciljem promicanja i poticanja sigurnijeg i odgovornijeg korištenja tehnologije i mobilnih uređaja među djecom, mladima i odraslima. Prilika je to da se podsjetimo zašto je dobro biti informiran kako bismo izbjegli sve oblike internetskih prijevara. Bez obzira jesmo li djeca i mladi, roditelji i skrbnici, učitelji i socijalni radnici, ili čak i predstavnici industrije, zakonodavci i političari, svi imamo veliku ulogu.

Ove godine Dan sigurnijeg interneta obilježili smo 9. veljače s temom „Zajedno za bolji Internet“.

Naša škola je organizirala niz aktivnosti koje uključuju samozaštitu i on-line ponašanje.

Povodom obilježavanja Dana sigurnijeg interneta učenici 5.s1 sudjelovali su u radionici o  cyberbullyingu, izradili su „okvir” za društvene mreže i komunikacijske alate na kojima su promijenili profilne slike te su napisali poruke za sigurnije korištenje interneta. Učenici 5.s3 razreda pogledali su film „Tko se to šali s mojim podatcima” te su sudjelovali u radionici o cyberbullingu.

Aktivnosti provela: Martina Tot Vesić

Učenici 3.s2 razrada Dan sigurnijeg interneta obilježili su izradom 10 preporuka sigurnog korištenja interneta. Učenici 5.s2 razreda (2. grupa) sudjelovali su u online kvizu za djecu i mlade o sigurnosti na internetu.

Aktivnosti provela: Ana-Marija Buljević

Učenici 3.s1 razreda pogledali su video Centra za sigurniji Internet i prema tome izradili vlastiti video #Lijepa riječ. Svakodnevno se na internetu susrećemo s ružnim riječima, a naš je cilj potaknuti okolinu da svakim danom jedna online lijepa riječ može naše vitrualno okruženje učiniti boljim i sigurnijim. U izradi videa sudjelovali su: Lea Barić, Anamarija Milković, Mateo Hlevnjak, Marko Fabjanac, Anela Povžanj i Katarina Korman.

Aktivnosti provela: Zdenka Omrčen

Učenici 1.da razreda Dan sigurnijeg interneta obilježili zajedničkim fotografijama na kojima se nalaze prigodni stihovi i poruka koja upozorava na važnost zaštite osobnih podataka na internetu.

Aktivnosti provela: Mateja Hideg Vicić

Obilježavanje dana sigurnog interneta u Medicinskoj školi Osijek provedeno je pod sloganom „JOMO umjesto FOMO“. Učenici 3.s3 razreda upoznati su s pojmom FOMO te su kroz odgovaranje na pitanja kao što su: „Ostajete li dugo budni zbog dopisivanja?“, „Kada ste u društvu, gledate li u mobitel?“ osvijestili koliko vremena provede na internetu i društvenim mrežama. Nastavnica im je predstavila simptome FOMO-a te ih uputila na primjere aktivnosti na otvorenome. Učenici su crtali koje aktivnosti za FOMO mogu zamijeniti aktivnostima za JOMO te izradili online galeriju svojih prijedloga za druge učenike.

Fotografije pogledajte u Foto-galeriji, kliknite na video naših učenika.

Aktivnost provela: Ivana Ukić