29. SVJETSKI DAN BOLESNIKA 11. veljače 2021.

Autor: Administrator , 17. 2. 2021.

Svjetski dan bolesnika obilježava se svake godine 11. veljače. Cilj obilježavanja Dana podizanje je svijesti javnosti o potrebama bolesnih i nemoćnih te želja za stvaranjem kvalitetnije zdravstvene zaštite kako bi se svakom oboljelom omogućila dostupna ali i dostojanstvena zdravstvena skrb. Obilježavanjem Dana odaje se i zahvalnost svima koji skrbe o bolesnicima, tj. zdravstvenim, socijalnim i vjerskim radnicima te svima koji su svoj rad posvetili njezi i podršci oboljelima.

Svjetski dan bolesnika utemeljio je papa Ivan Pavao II. 1992. godine, i svake godine Sveti Otac papa upućuje svoju poruku bolesnicima.

Poruka Svetog Oca Franje ove godine za 29. Svjetski dan bolesnika 11.veljače 2021. glasi:

„Jedan je učitelj vaš, a svi ste vi braća.“ (Mt 23, 8).

Na blagdan Gospe Lurdske i 29. Svjetski dan bolesnika, 11. veljače 2021. duhovnik preč. Ivan Jurić, kao izaslanik đakovačko-osječkog nadbiskupa Đure Hranića s bolničkim kapelanom o. Ignacijem Belakom, DI, a u pratnji predsjednice osječke podružnice Hrvatskog katoličkog liječničkog društva – podružnica Osijek, prim. dr. sc. Melite Vukšić Polić, dr. med., susreo se s ravnateljstvom KBC-a Osijek te su posjetili liječnike, medicinsko osoblje i bolesnike Klinike za kirurgiju – Zavoda za abdominalnu kirurgiju. Pri susretu s bolesnicima preč. Jurić svakome je zaželio brz oporavak i ozdravljenje te udijelio blagoslov.

Posjet su organizirali Katoličko društvo medicinskih sestara i tehničara (HKDMST) – ogranak Osijek i Klinički bolnički centar Osijek, uz sudjelovanje učenika četvrtih i petih razreda Medicinske škole Osijek koji su pacijentima Kliničkog bolničkog centra Osijek na odjelima gdje izvode vježbe podijelili  sličice s porukom  pape Franje i prigodnom  molitvom uz blagdan Gospe Lurdske te im čestitali Dan bolesnika.

Obilježavanje ovogodišnjeg Dana bolesnika bilo je i virtualno, a u akciju su se uključili učenici 3. s2 razreda slanjem snažnih poruka i izradom videa koji možete pregledati u prilogu.

Akciju su organizirale i vodile nastavnice strukovno teorijskih predmeta: Sanja Višević, Maja Carević, Mateja Hideg-Vicić, Viktorija Ežbegović i Mirjana Kralj.

Priloženi dokumenti:
Dan_bolesnika_3.s2.mp4 (20.07 MB)