Konferencija s međunarodnim sudjelovanjem „Važnost i izazovi provedbe programa prevencije seksualnog nasilja u školama“

Autor: Administrator , 18. 12. 2020.

Dana 24. studenog 2020. godine, održana je Konferencija s međunarodnim sudjelovanjem u organizaciji Ženske sobe, a u sklopu EU projekta „Seksualno nasilje – edukacijski i prevencijski program (SNEP)“.

Uvodne govore i pozdravne poruke su uputili Johanna Nelles, voditeljica Odjela za nasilje nad ženama i izvršna tajnica za Istambulsku konvenciju, predstavnica Vijeća Europe koja se javila iz Strasbourga i Nj. E. g. Andrew Stuart Dalgleish, izvanredni i opunomoćeni veleposlanik Ujedinjene Kraljevine Velike Britanije i Sj. Irske u Republici Hrvatskoj. Skupu se obratio i Momir Karin, prof., pomoćnik ministra znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske.

Službeni program Konferencije započeo je izlaganjima o specifičnostima i različitim oblicima seksualnog nasilja nad i među djecom i mladima te isticanjem potrebe za povećanjem razine senzibiliziranosti i osviještenosti o navedenoj tematici. O tome su govorile Antje Rothemund, voditeljica Odjela za mlade pri Glavnoj upravi za demokraciju Vijeća Europe, Maja Mamula, koordinatorica Ženske sobe, Dušica Popadić, direktorica Incest Trauma Centra Beograd te Helenca Pirnat Dragičević, pravobraniteljica za djecu Republike Hrvatske.

U idućem dijelu Konferencije predstavljen je SNEP program, u kojem je sudjelovala i naša škola. Organizatorice projekta predstavile su cjelokupni projekt i razvoj preventivnog programa, profesorica Ručević s Filozofskog fakulteta Osijek učinke provedenih radionica, a mi smo bile pozvane govoriti o iskustvima provedbe u školi. Tijekom dvije godine u različitim projektnim aktivnostima sudjelovalo je oko 250 učenika naše škole kroz 20 radionica, fokus grupu i edukaciju za vršnjačke edukatorice.

Mi smo kao stručne suradnice izuzetno puno dobile na znanju iz područja zaštite djece i proširile svoje kompetencije, jer vođenje radionica na temu seksualnog nasilja sa srednjoškolcima nije nimalo lak niti jednostavan zadatak, ako se doista želi postići promjena u tim mladim glavama.

Ono što nam je provedbu programa učinilo lakšom je podrška tima Ženske sobe. Potpuno profesionalne i jasne u zahtjevima kroz projekt, isto su tako bile na usluzi u svakom našem pojedinačnom zahtjevu. Doista smo zahvalne na cjelokupnom iskustvu sudjelovanja u jednom ovako dobro osmišljenom i provedenom europskom projektu.

Cjelokupna Konferencija može se pogledati na sljedećoj poveznici i FB stranici Ženske sobe.

Nada Grujić Tomas, pedagoginja

Mirna Ilakovac, psihologinja