Konferencija za mlade „Važnost aktivnog sudjelovanja mladih u prevenciji seksualnog nasilja“

Autor: Administrator , 18. 12. 2020.

Završna aktivnost dvogodišnjeg projekta „Seksualno nasilje- edukacijski i prevencijski programi“ (SNEP) bila je konferencija za mlade, održana 17.12.2020. godine. SNEP je projekt Ženske sobe- Centra za seksualna prava, koji je za krajnji cilj imao stvaranje preventivnog programa o seksualnom nasilju za srednje škole. Taj cilj je i ostvaren, uz podršku Ministarstva znanosti i obrazovanja te Agencije za odgoj i obrazovanje. Naša škola partner je u projektu i sudjelovala je u svim etapama projekta i ostvarivanja projektnih ciljeva.

Prema planu, konferencija za mlade trebala se održati u Hrvatskom saboru, no korona je učinila svoje i sve je održano preko Zoom-a. Cjelokupnu konferenciju održali su mladi, učenice i učenici partnerskih škola i organizacija koje su sudjelovale u projektu. Među njima su i naše učenice, koje su sudjelovale u dvije faze projekta- radionicama koje su provodile pedagoginja i psihologinja te u edukaciji za vršnjačke edukatorice, koje su provodile organizatorice projekta iz Ženske sobe. Vršnjačke edukatorice „Medosice“ su učenice Karla Čičak, 3.g, Karla Borovečki, Sara Držaić, Marija Srebrović, Lara Stipić, 4.g, Mihaela Džakula, Nikolina Mikić, Klaudija Pranjić i Ema Skoko, 5.s1. One su, nakon edukacije, osmislile i provele dvije aktivnosti za preventivno djelovanje u zajednici.

U Konferenciji su aktivno sudjelovale Ema Skoko i Klaudija Pranjić, 5.s1 koje su govorile o svom iskustvu sudjelovanja u projektnim aktivnostima. Emotivnim i iskrenim govorima objasnile su utjecaj radionica, razgovora, filmova i svega što se  događalo na njihova uvjerenja i stavove. Učenice su se osjećale osnaženo i kroz edukacije, ali i kroz sudjelovanje na ovako važnoj konferenciji jer su imale priliku izreći svoje mišljenje o temi o kojoj se baš puno ne priča. Preventivne vršnjačke aktivnosti koje su učenice osmislile i provele kao dio svog sudjelovanja u projektu predstavile su Karla Borovečki i Lara Stipić, 4.g. Izvanredan video uradak „U očima promatrača“, koji je izazvao emocije i voditelja i pratitelja konferencije te objašnjenje javne akcije na Sajmu antikviteta u Tvrđi pokazali su koliko su učenice duboko ušle u temu prevencije nasilja i vidjele mogućnosti vlastitog utjecaja.

Konferenciju je pratilo preko 300 sudionika, a izravno se prenosila i na Facebook stranici Ženske sobe. Snimka Konferencije dostupna je na sljedećoj poveznici- http://zenskasoba.hr/hr/ucenici-i-ucenice-javno-govorili-o-vaznosti-uvodenja-programa-prevencije-seksualnog-nasilja-za-srednje-skole/

Iznimno smo ponosne na sve što su učenice kroz ovaj projekt napravile!

Nada Grujić Tomas, pedagoginja

Mirna Ilakovac, psihologinja