USA Mock Election 2020.

Autor: Administrator , 5. 11. 2020.

Tko će biti sljedeći američki predsjednik, Donald Trump ili Joe Biden? Trenutno cijeli svijet iščekuje rezultate.

Ali mi već rezultate znamo! To su rezultati projekta simulacije predsjedničkih izbora u SAD-u u organizaciji Hrvatsko-američkog društva. U projektu je sudjelovala i Medicinska škola Osijek.

Cilj projekta bio je objasniti učenicima važnost demokratskih principa i proces odabira predsjednika u SAD-u, protumačiti im većinski izborni sustav i izbornički kolegij kako bi ih razlikovali. Svaka škola sudionica predstavljala je jednu od 50 američkih saveznih država. Prema broju učenika naša škola predstavljala je Ohio.

Učenik Dino Brkić, 2.s1, uz mentorstvo prof. Anite Ivanković, napravio je prezentaciju o principu izbora, predsjedničkim kandidatima i državi Ohio koja je bila predstavljena učenicima škole na satima Engleskoga jezika. Pridržavajući se epidemioloških mjera, prezentacije su predstavljala dva tima.

Tim prof. Renate Gal sastojao se od četiri učenika 1.ft razreda: Lane Kojčić, Ante Majića, Isidore Mamlić i Gabrijele Petrović

U timu prof. Anite Ivanković bila su četiri učenika 2.s1 razreda: Dino Brkić, Ana Karas, Matej-Kristijan Koščević i Milica Stevanović.

Naša škola, kao država Ohio, glasovala je 28. listopada, a rezultati su bili: 296 glasova za J. Bidena, 75 glasova za D. Trumpa, 8 nevažećih listića. Rezultati su poslani Hrvatsko-američkom društvu koje je prikupilo naše i glasove ostalih škola-saveznih država te 4. studenoga objavilo konačni rezultat prema kojem, u ovom projektu, uvjerljivo pobjeđuje J. Biden.

Ostaje nam pričekati stvarne rezultate izbora i vidjeti koliko smo im bili blizu.

Pogledajte fotografije s predstavljanja projekta, brojanja glasova, a pročitajte i osvrte izbornog povjerenstva i naših učenika.

prof. Ivanković

Osvrti učenika:

Dino Brkić, 2.s1

I had so much fun during the USA Mock Election Project. I’m a person who loves and enjoys the English language / culture, so this was like a heaven to me. My favourite part of the whole project was presenting it to the other students. I also liked the whole planning part. It was intriguing to see what we can come up with, and by the feedback we’ve received I think we did pretty good. I enjoyed working with my classmates, and we had fun, especially while presenting everything. The project was limited, due to the whole COVID-19 pandemic, although it didn’t stop us from having fun and enjoying it. It’s interesting to see how the election works in the USA, and to help spread that knowledge to the people who also don’t know anything about that. I’m pretty sure everyone knew who the candidates were, due to the huge popularity of the election on social media, so that was a plus. I feel that most of the students were really interested in the subject we were talking about and that they learnt some new information, so the project was a success. I’d definitely love to be a part of more projects like this.

Ana Karas, 2.s1

Za vrijeme prezentiranja USA Mock Elections naučila sam puno toga o samoj temi koju smo imali, predsjednički izbori u SAD-u, kao i o državi Ohio koju je naša škola predstavljala. Predstavili smo i predsjedničke candidate, Trampa i Bidena te smo mogli sagledati cjelokupnu političku situaciju iz druge perspektive.

Ohio mi se svidio. Naučila sam o nekim gradovima i počela razmišljati kako bih ih mogla čak i posjetiti. Najviše me se dojmio Loveland. Samo ime grada govori o ljepoti istog. Uz njega bih posjetila i Cedar Point Amusement park.

Sve to smo prezentirali u vrijeme corone i mogu vam reći da i nije baš bilo lagano. Prezentirati pod maskama je vrlo zamorno, no i to smo uspjeli. Bilo je zabavno družiti se s ostalim razredima i vidjeli kako ostali razmišljaju.

Ilaj Macura 1.s1

U protekla dva tjedna u našoj školi održao se projekt pod nazivom: USA MOCK ELECTION PROJECT kojim smo bili upućeni u način biranja predsjednika Sjedinjenih Američkih Država. Projekt su vodile profesorice Engleskoga jezika Anita Ivanković i Renata Gal, a sudjelovali su učenici 1.ft i 2.s1 razreda koji su prezentirali projekt svim razredima Medicinske Škole Osijek.

Učenici su pripremili prezentaciju kojom su nas jako zainteresirali te su nas informirali o predsjedničkim izborima u SAD-u i informirali su nas o saveznoj državi Ohio.

Prezentacija je bila jako zanimljiva i vrlo poučna, a nije bila previše opširna te sam je sa zanimanjem pratio u cijelosti.  Dio prezentacije koji govori  o državi Ohio mi je bio zanimljiviji nego dio koji govori o predsjedničkim izborima. Sadržaj je bio odlično osmišljen jer su bila prikazana dva kratka videa i mnogo zanimljivih fotografija.

Kada sve na kraju sagledam, projekt je jako dobro napravljen. Svidjelo mi se što smo na kraju glasali za prave kandidate i nestrpljivo očekujem objavu rezultata.

Matija Považanj 1.s1

Projekt USA Mock Election mi je bio zaista zanimljv jer me  informirao o tome kako se bira predsjednik SAD-a i važnosti glasa savezne države Ohio. Također sam naučio mnogo zanimljivih činjenica o nama dodijeljenoj državi Ohio.

Svidjelo mi se to što smo imali kahoot kviz a i prezentacija je bila jako zanimljiva te nije imala previše teksta. Mislim da je naša škola odlično provela ovaj projekt.

Naučio sam mnogo toga o republikanskoj i demokratskoj stranci kao i o predsjedničkim kandidatima. Prezentatori su odlično predstavili kandidate jer su govorili samo ono najvažnije za što se svaki od kandidata zalaže tako da smo mogli glasati znajući za koga i za što glasamo.

Saznao sam jako puno zanimljivih činjenica o državi Ohio, kao na primjer da se tamo nalazi Columbus Zoo and Aquarium koji bih jednoga dana rado volio posjetiti.

Na kraju, mislim da je ovo odličan projekt i drago mi je što je naša škola u njemu sudjelovala.