Volontiranje u doba korone u Centru za pružanje usluga u zajednici Klasje Osijek

Autor: Administrator , 16. 10. 2020.

Učenici volonteri Medicinske škole Osijek nekoliko godina redovito razveseljavaju djecu doma donacijom igračaka, higijenskih potrepština, hrane za bebe, slatkiša i ostalih potreba i provode korisno vrijeme u druženju i igri s djecom različitih uzrasta, od vrtićke dobi do srednjoškolaca. Ove godine zbog pandemije korona virusa druženje je prekinuto, ali je dobra volja volontiranja nastavljena samo u obliku donacije domu Klasje.

Volontiranje je definirano je dragovoljno, neplaćeno, nekarijerističko i neprofitno djelovanje u zajednici koje se javlja u različitim oblicima.

Volonterstvo se temelji na radu mnogih nacionalnih i međunarodnih nevladinih i drugih organizacija civilnog društva i pokreta. Republika Hrvatska se pridružila afirmaciji i praksi volontiranja Europske unije  i definirala  volonterske  standarde,  te ih regulirala  Zakonom Republike Hrvatske ( Zakon o volonterstvu NN 58/07, 22/13 ).

Volonteri doprinose provedbi  politika Europske unije, kao što su politika socijalnog uključivanja i pomoći u razvoju, a služi poticanju aktivnog i odgovornog  građanskog angažmana u ostvarivanju  europskih ideala i vrijednosti kao što su demokracija, solidarnost i pomoć u društvu ugroženim skupinama.

Želeći se pridružiti pozitivnoj praksi volontiranja  u zajednici odlučili smo se na redovitu aktivnu suradnju s Centrom za pružanje usluga u zajednici Klasje Osijek, koji se nekad zvao Dječji dom Klasje.

Dječji dom Klasje Osijek je javna ustanova organizirane socijalne skrbi o djeci koja u Osijeku ima dugu tradiciju  brige o djeci izvan vlastite obitelji, a to su  djeca bez roditelja, ona koju roditelji zanemaruju ili zlorabe roditeljske dužnosti. Klasje pruža različite socijalne usluge kao što su na primjer smještaj, cjelodnevni i poludnevni boravak, savjetovanje i pomaganje djeci, udomiteljima i posvojiteljima i drugo te djeluje na više lokacija, a mi smo od 2017. godine povremeno posjećivali Podružnicu u Zagrebačkoj ulici br. 5 u Osijeku.

Ovim volontiranjem željeli smo barem nakratko usrećiti djecu bez roditeljske skrbi, a njihovo otvoreno srce, oduševljenje i radost najljepši su nam poklon. U iščekivanju novih susreta, uz lijepa sjećanja na prijašnja vesela druženja, nadamo se skorim ponovnim susretima uživo s djecom doma Klasje.

Snježana Tomljenović, prof.

Literatura: