„Tursko ustajanje“

Autor: Administrator , 29. 9. 2020.

Dana 10. rujna 2020. provedena je aktivnost povodom Međunarodnog dana fizioterapije. Učenici 4.ft razreda pod mentorstvom nastavnika struke: Ivane Marček, Željke Milković, Jage Lucića, Ivana Vranića te Anamarije Kanisek odradili su vježbe na prostoru školskog dvorišta.

Nastavnik Ivan Vranić vodio je učenike kroz vježbu turskog ustajanja. Tursko ustajanje jedna je od vježbi za prevenciju ozljeda, mobilnost, jačanje trupa i stabilnosti cijelog tijela. Postoji nekoliko vrsta izvođenja, s manjim ili većim brojem faza. Prigodom ove aktivnosti odlučili smo se za vježbu u pet faza, prvo samo s vlastitom težinom, a na kraju s opterećenjem, dakle s utezima. Koraci vježbe turskog ustajanja:

1. Početni položaj je ležeći na leđima, s lagano razmaknutim nogama. U prvoj fazi  je podignuta lijeva ruka iznad tijela, lijeva noga je savijena u koljenu, a pogled je usmjeren u lijevu šaku.

2. U drugoj fazi upiremo se lijevim stopalom o podlogu i podignemo se preko lakta na desnu ruku, a lijevu držimo visoko iznad sebe te ju pogledom pratimo.

3. Zadržavajući pogled na ruci, u trećoj fazi balansiramo na desnoj ruci i lijevom stopalu te treba provući desnu nogu ispod tijela. Desno stopalo je ispod desnog kuka.

4. Četvrta faza - ispravljamo torzo i dignemo se u polučučanj, a pogled je ispred sebe.

5. Završna, peta faza, ustajemo s ispruženom rukom iznad glave i pogledom ispred sebe.

Učenici su uspješno izveli vježbu nakon nekoliko pokušaja. Bili su zadovoljni provedenom aktivnošću te su se aktiviranjem cijelog tijela dodatno opskrbili energijom i kisikom za ostatak radnog dana u kabinetu.

U obilježavanje Međunarodnog dana uključili su se i učenici 2.ft razreda pod vodstvom razrednice Ivane Marček, te su prigodnim fotografijama i natpisima naglasili zašto su izabrali zanimanje fizioterapeut. Fotografije su bile izložene na trećem katu škole.

Fotografije pogledajte u Foto-galeriji.

Aktiv fizioterapeuta