Svjetski dan oživljavanja

Autor: Administrator , 26. 6. 2020.

Učenici Medicinske škole Osijek Svjetski dan oživljavanja obilježili su 16. listopada 2019. u Zavodu za hitnu medicinu Osječko-baranjske županije. Aktivno smo se uključili u provođenje javnozdravstvene akcije. Zdravstveni djelatnici Zavoda za hitnu medicinu Osječko-baranjske županije podučili su učenike Škole kako jednostavnim koracima mogu spasiti ljudski život.

Četiri su ključna koraka koja pomažu preživljavanju osoba s iznenadnim srčanim zastojem, a to su: rano prepoznavanje srčanoga zastoja i pozivanje hitne medicinske službe, rano oživljavanje, rana defibrilacija (AVD uređajem) i brzi dolazak Hitne medicinske pomoći koja će započeti s naprednim postupcima održavanja života. U Hrvatskoj godišnje izvan bolnice, prema procjenama, oko devet tisuća ljudi doživi srčani zastoj. Nakon iznenadnoga srčanog zastoja bez kisika mozak može preživjeti samo tri do pet minuta. To je mnogo manje vremena nego do dolaska Hitne medicinske pomoći. Zbog toga danas od deset žrtava srčanoga zastoja preživi samo jedna osoba. Građani mogu pomoći promjeni ove poražavajuće statistike jer su čak u 60-80 % slučajeva svjedoci srčanoga zastoja. Ako odmah započnu s oživljavanjem žrtve srčanoga zastoja, mogućnost za njezino preživljavanje i potpun neurološki oporavak povećava se dva do četiri puta.  U akciji su sudjelovali učenici 4. s1 razreda: Dalibor Barišić, Domagoj Matković, Ema Skoko, Klaudija Šijan, Sara Štraub, Vanja Vugdragović, Helena Vukojević, Jona Zečević, Noemy Živičnjak te nastavnica Maja Rakin, mag. med. tech.

Maja Rakin, mag. med. tech.