SVJETSKI DAN NEPUŠENJA 2020.

Autor: Administrator , 1. 6. 2020.

U nedjelju, 31. svibnja 2020. godine Gradska liga protiv raka Osijek i Zavod za javno zdravstvo Osječko-baranjske županije su u suradnji s Kliničkim bolničkim centrom Osijek, Domom zdravlja Osijek, IK Javor Osijek, Mammae klub Osijek, JA KA i ILCO Osijek te Medicinskom školom Osijek obilježili Svjetski dan nepušenja na Trgu Ante Starčevića, Osijek u vremenu od 10 do 13 sati.

Ove godine po prvi put, nažalost, zbog izvanrednih okolnosti uzrokovanih pandemijom koronavirusa, učenici Medicinske škole nisu sudjelovali u tradicionalnoj podjeli jabuka u zamjenu za cigarete sugrađana. U obilježavanju dana bez duhana sudjelovale su nastavnice naše škole Branislava Laurović, Marijana Jaman Galeković i Ljiljana Grdić.

Svake godine za 31. svibnja, Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) i svjetski partneri obilježavaju Svjetski dan bez duhana (World No Tobacco Day). Godišnja kampanja je prilika da se podigne svijest o štetnim i smrtonosnim posljedicama korištenja duhana i izloženosti duhanskom dimu i prilika da se obeshrabri korištenje duhana u bilo kojem obliku.

Ovogodišnja globalna kampanja usmjerena je prema mladima i na razotkrivanje nečasnih taktika kojima se koriste duhanske industrije (arome koje su privlačne djeci bez duhanskog dima, shisha i e-cigareta, promocija duhanskih proizvoda i distribucija besplatnih uzoraka na popularnim događanjima za mlade, oglašavanje i plasman proizvoda putem platformi na društvenim mrežama s plaćenim influencerima), te omogućiti mladima znanje potrebno za lako otkrivanje manipulacija, a time osnažiti mlade da se istima suprotstave. To je osobito važno sada jer studije pokazuju da pušači imaju veći rizik od teškog slučaja koronavirusa.

WHO poziva sve mlade ljude da se pridruže borbi i da postanu generacija bez duhana.

Fotografije pogledajte u Foto-galeriji.