Svjetski dan zdravlja

Autor: Administrator , 7. 4. 2020.

Dragi učenici,

nekada ste se pitali što medicinske sestre rade, gdje rade, kome pružaju pomoć?

Sada znate kako je djelokrug rada medicinskih sestra, s temeljnom naobrazbom, rad na unaprjeđenju zdravlja, sprječavanju bolesti, sudjeluje u liječenju i rehabilitaciji.

Neke se sestre bave pružanjem sestrinske skrbi, druge organizacijom na rukovodećim mjestima ili nastavom.

Ono što je zajedničko svim medicinskim sestrama jest sustavni pristup u otkrivanju i rješavanju zdravstvenih problema iz njihova djelokruga. Prepoznaju potrebe za sestrinskom skrbi. Utvrđuju rizike za zdravlje te mogućnosti pacijenta i njihovih obitelji za aktivno sudjelovanje u njezi i liječenju.

Planiraju, provode i procjenjuju uspješnost sestrinske skrbi. Najviše sestara rade u bolnicama. Skrbe u ublažavanju, rješavanju i podnošenju problema za oboljele, nemoćne i invalide, a koji se javljaju zbog bolesti, propisanih pretraga, načina liječenja, boravka u bolnici i odvajanja od obitelji.

Danas vam želimo naglasiti značenje profesije medicinska sestra/medicinski tehničar. Sestra ima stručna znanja, vještine i prati informatičko komunikacijsku tehnologiju. Profesionalna komunikacija i moralno etičke vrijednosti sastavni su dio osobnosti medicinske sestre. Medicinske su sestre  tijekom Domovinskog rata bile, rame uz rame s braniteljima, na prvim linijama pružanja pomoći ranjenima, bolesnima i nemoćnim. Danas su medicinske sestre u Hrvatskoj i cijelom svijetu prva linija obrane u ratu protiv nevidljivog neprijatelja coronavirusa COVID19. I jednako su predane i profesionalne.

Medicinske sestre diljem svijeta svakodnevno svima  apeliraju: „Ostanite doma jer mi ne možemo!“ „#Ostanidoma“ za medicinsku sestru znači biti na svom radnom mjestu uz svoje pacijente pružati im stručnu pomoć i podršku.

Medicinske sestre i primalje imaju važnu ulogu u zdravstvenom sustavu. Zato je Svjetska zdravstvena organizacija 2020. godinu proglasila Međunarodnom godinom medicinskih sestara i primalja.

Pozivamo vas na davanje podrške  medicinskim sestrama i primaljama povodm obilježavanja Svjetskog dana zdravlja, koje su izražene kroz slijedeće poruke:

1.  Pokažite medicinskim sestrama i primaljama da cijenite njihov rad i zahvalite im što nas održavaju zdravima
  2. Pozovite lokalne čelnike kako bi podržali medicinske sestre i primalje ulaganjima koja bi im omogućila da dostignu svoj puni potencijal na radnom mjestu.
  3. Uložite u edukaciju i zapošljavanje medicinskih sestara i primalja kako bi univerzalna zdravstvena pokrivenost postala stvarnost svugdje.
  4. Osnažite i obratite više pozornosti na utjecaj i vodstvo sestrinstva i primaljstva: zdravstvo će se poboljšati kao rezultat
  5. Poduzmite korake kako bi se poboljšalo prikupljanje podataka u svrhu boljeg ciljanja resursa i stvaranja promjena tamo gdje su one najpotrebnije
  6. Slušajte njihove poglede i istražite njihove ideje
  7. Uključite medicinske sestre i primalje u donošenje odluka

U vašim obrazovnim sektorima u mapi Zajedničke teme pripremljeni su prijedlozi za provođenje projekta „Podrška medicinskim sestrama, izdvoji minutu i reci Hvala!”

U prilogu se nalaze dvije prezentacije povodom Svjetskog dana zdravlja.

Priloženi dokumenti:
Zdravlje_2_.pptx (6.34 MB)