Tjedan nenošenja plastičnih vrećica MŠO

Autor: Administrator , 8. 11. 2019.

Dana 23.10.2019. učenici 2.f s profesoricom Snježanom Tomljenović, obilježili su Tjedan nenošenja plastičnih vrećica. Mijenjali smo plastične vrećice za papirnate te provodili kratku anketu.

Akciju smo provodili na Trgu Ante Starčevića i njegovoj okolini. Mnoštvo ljudi tada prolazi Trgom pa su se rado odazvali akciji i odgovorili nam na našu kratku anketu. Uspjeli smo zamijeniti više od 30 vrećica i provesti anketu među 70 – ak ljudi.

Anketa se sastojala od 5 kratkih pitanja te smo zabilježili sljedeće rezultate:

1. Koliko milijuna tona plastike godišnje završi u morima i oceanima?

Odgovor na ovo pitanje znalo je samo 11% ispitanika, a ljudi su se šokirali kada smo im rekli da oko 8 MILIJUNA TONA PLASTIKE godišnje završi u morima i oceanima!

1. Koja vrsta plastike najviše šteti morskim organizmima?

Odgovor na ovo pitanje znalo je 57% ispitanika, a odgovor je da njima najviše štete PLASTIČNE VREĆICE jer im ulaze u dišne i probavne organe te potom hranidbenim lancima dospijevaju i do ostalih kopnenih organizama. Ostali su odgovarali da su to plastični čepovi, PVC plastika ili plastične boce, što je također točno. Plastične vrećice su ipak najgore za vodeni svijet.

1. Koliko je godina potrebno da se razgradi jedan plastični proizvod?

Odgovor na ovo pitanje znalo je tek 28% ispitanika, a odgovor je oko 100 GODINA! Najveći je broj ispitanika mislio da treba nekih 700 – 1000 godina, što je ipak malo previše. Da bi se plastični proizvod razgradio potrebno je otprilike vremena koliko iznosi jedan ljudski vijek.

1. Znate li da plastične tvari dospiju u naš organizam hranom (hranidbenim lancem)?

51% ispitanika je znalo odgovor na to pitanje. Hranom odnosno hranidbenim lancima unosimo u organizam mnoge plastične tvari najčešće ribom, mesom i nekim povrćem i voćem.

1. Odvajate li plastiku od ostalih vrsta otpada?

Čak 82% ispitanika reklo nam je da odvaja plastiku od ostalog otpada čime smo bili ugodno iznenađeni,  jer su ljudi ipak ekoloških osviješteni.

Iz 2.f u sudjelovali : Marija Bunić, Adrijana Kujavić, Ana Vučković, Anamarija Perić, Anita Nikolić, Anja Podunavac, Bojan Potvorski, Lara Dermišek, Larisa Blažević, Lea Mandić, Leonarda Matošević, Marta Kolarić, Sanela Vojvodić i Luka Berkov.

U razgovoru s ljudima vrijeme nam je brzo prošlo te se nadamo da će i akcije koje slijede biti biti uspješne kao i ova. Do sljedeće akcije: NE ZABORAVITE RECIKLIRATI I NE KORISTITE JEDNOKRATNE PLASTIČNE VREĆICE!

Fotografije pogledajte ovdje.

Anita Nikolić 2.f i Snježana Tomljenović, prof.

« Ožujak 2024 »