Dan starijih osoba

Autor: Administrator , 4. 10. 2019.

Glasovanjem skupštine Ujedinjenih naroda (UN) 14. prosinca 1990. godine uspostavljen je 1. listopad kao Međunarodni dan starijih osoba, što je zapisano i u Rezoluciji UN-a 45/106. Svemu je prethodila inicijativa Bečkog međunarodnog akcijskog plana o starenju, koji je usvojila Svjetska skupština o starenju 1982. godine, ali je i kasnije iste godine usvojen na Generalnoj skupštini UN-a. Druga Svjetska skupština o starenju je 2002. godine usvojila Madridski međunarodni akcijski plan o starenju, kako bi odgovorila na izazove starenja stanovništva u 21. stoljeću i potaknula promicanje razvoja društva među svim uzrastima.

Ovaj je dan utemeljen radi podizanja svijesti o pitanjima koja se tiču starijih osoba poput doprinosa starijih osoba društvu, ali i procesa starenja. Ovogodišnjim se Međunarodnim danom starijih osoba obilježava 70. godišnjica Opće deklaracije o ljudskim pravima i ističe posvećenost promicanju cjelovitih ljudskih prava i temeljnih sloboda starijih osoba.

Procjene demografskih kretanja pokazuju da se do 2030. godine na svijetu očekuje populacija od 1,4 milijardi osoba u dobi iznad 60 godina. Već se doseljavanje ljudi širom svijeta u gradove događa rekordnom brzinom; očekuje se da će do 2030. godine 6 od 10 ljudi živjeti u urbanim područjima svijeta. U skladu s fenomenom urbanizacije, broj starijih osoba najbrže raste u urbanim područjima zemalja u razvoju. Kombinirani učinak oba fenomena znači da se broj osoba starijih od 60 godina u gradovima može do 2050. godine povećati na više od 900 milijuna. Tada bi starije osobe činile četvrtinu ukupnog gradskog stanovništva u zemljama u razvoju. Ovi demografski trendovi starijim osobama stvaraju veće mogućnosti za poboljšanje kvalitete njihova života.

Prema popisu stanovništva 2011. godine, Republika Hrvatska je te godine imala 758.633 stanovnika u dobi 65 i više godina, s udjelom starijih osoba od 17,7 posto u ukupnoj populaciji.

U organizaciji proslave Međunarodnog dana starijih u Domu za starije i nemoćne osobe na Drinskoj ulici u Osijeku sudjelovale su učenici Medicinske škole Osijek iz 4s3 razreda: Nensi Ilibašić, Lucija Ramljak, Dorotea Mikić, Gabrijela Matijević, Ivana Galijot, Antonija Stilin, Josipa Galić, Jelena Cvetković. Učenici 5.s2 razreda: Anastasia Maksić, Marko Krnjajić, Martina Pemper, Nikolina Nagy, Danijela Šambić, Noris Vit, Danijela Zboril, Domagoj Vinković, Barbara Žeravica te nastavnici Luka Bačić i Marijana Nikolovski.. Obilježavanje Dana starih započelo je u 10 sati u velikoj dvorani Doma gdje je sve prisutne štićenike Doma kao i njihove goste pozdravio ravnatelj Vjekoslav Ćurić. Misno slavlje predvodio je pomoćnik biskupa monsinjor  Ivan Ćurić.

Kako nam je bilo, pogledajte u Foto-galeriji.