Modernizacija sustava stručnog usavršavanja nastavnika strukovnih predmeta

Autor: Marija Grgić, 9. 7. 2019.

Edukacija nastavnika prema novom modularnom konceptu stručnog usavršavanja

Medicinska škola Osijek od 25. travnja do 1. srpnja 2019.

Nastavnici imaju ključnu ulogu u uspješnoj provedbi reforme strukovnog obrazovanja, stoga je Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih razvila projekt pod nazivom Modernizacija sustava stručnog usavršavanja nastavnika strukovnih predmeta.

Tijekom ožujka 2019. godine temeljem, Javnog poziva koji je uputila ASOO, odabrani su predavači koji su tijekom travnja održali stručne skupove prema novom modelu stručnog usavršavanja nastavnika strukovnih predmeta.

Edukacije su se provodile u matičnim školama odabranih predavača od 23. travnja 2019. godine. Evaluacije edukacija provedene su početkom srpnja 2019.

Medicinska škola Osijek matična je škola odabranog predavača i uz suglasnost ravnateljice održana je edukacija prema modulu pod nazivom:

Unaprjeđenje kompetencija za razvoj stručnih sadržaja i sadržaja za poučavanje.

Cilj je modula razvoj kompetencija potrebnih za osmišljavanje, razvoj i izradu stručnih sadržaja i sadržaja za učenje i poučavanje.

Neposredno vođena edukacija u Medicinskoj školi Osijek održana je od 25. travnja do 26. travnja 2019. od 9:30 do 16:00. Polaznici su tijekom svibnja i lipnja provodili samostalne aktivnosti prema zadanim uputama. Završno vrednovanje izrađenih obrazovnih sadržaja održano je 1. srpnja 2019. Ukupno je odrađeno 50 sati edukacije.

Polaznici su tijekom vrednovanja prezentirali izrađene obrazovne materijale te obrazložili plan i vremenik svojih osobnih aktivnosti.

Predavač je zajedno s polaznicima prema zadanim kriterijima vrednovao izrađene obrazovne materijale.

Nakon završene edukacije ostvareni su zadani ishodi:

• Polaznici su  osmislili obrazovni sadržaj i razradili proces njegove izrade.
  • Izradili su vlastiti sadržaj za potrebe nastave strukovnih predmeta u skladu s pedagoškim načelima i tehničkim zahtjevima uz suvremeni pristup učenju i poučavanju.
  • Identificirali su digitalne alate i platforme za izradu sadržaja te analizirali njihove značajke i mogućnosti primjene.

Komunikacija i radna atmosfera tijekom cijele edukacije bila je odlična, što se odrazilo na zadovoljstvo polaznika, predavača i ostvarenost zadanih ishoda.

Organizaciju i provedbu edukacije pratila je viša savjetnica ASOO-a koja je izrazila veliko zadovoljstvo edukacijom, te čestitala predavaču i polaznicima. Polaznici su edukaciju ocijenili ocjenom odličan (4,88).

Modernizacijom sustava stručnog usavršavanja nastavnicima strukovnih predmeta, kao ciljnoj skupini, osigurat će se bolja podrška i kvalitetnije mogućnosti za jačanje nastavničkih kompetencija. Ovim Projektom Agencija želi podići kvalitetu poučavanja i učeničkih postignuća te ojačati kapacitete sustava za provedbu reformi u strukovnom obrazovanju.

Predavači su izradili obrazovne materijale koji sadržavaju razrađene korake edukacije prema odabranim modulima koji mogu poslužiti i drugim nastavnicima kako bi prihvatili izazove za predavača prema novom modularnom konceptu stručnog usavršavanja nastavnika. Taj je obrazovni materijali „konačan proizvod“ spreman za korištenje na edukacijama i bit će objavljen na stranicama ASOO-a.

Predavač: Jasenka Vujanić, mag. med. techn.

Za pregled fotografija kliknite Foto-galeriju.