Međunarodna znanstvena konferencija

Autor: Vesna Suvala, 2. 10. 2018.

Suvremeno sestrinstvo; povijest kao temelj, teorija kao izvor,

obrazovanje kao put, kvaliteta kao obveza, znanost kao istina

Velika nam je čast što smo imali priliku predstaviti „boje“ naše škole na prvoj međunarodnoj znanstvenoj konferenciji u sestrinstvu koja se održavala u Osijeku 21. i 22. rujna 2018.godine. Organizatori konferencije su Zavod za sestrinstvo „Prof.dr.sc. Radivoje Radić“ Fakulteta za dentalnu medicinu i zdravstvo u Osijeku, Društvo nastavnika zdravstvene njege i Društvo za povijest sestrinstva HUMS-a, Hrvatska komora medicinskih sestara i Hrvatski strukovni sindikat medicinskih sestara i medicinskih tehničara.

Glavne su teme konferencije bile: Izazovi i inovacije u obrazovanju medicinskih sestara, Sestrinstvo kao znanstvena disciplina, Kvaliteta u zdravstvenoj njezi, Teorijska promišljanja u sestrinstvu i Povijest hrvatskog sestrinstva. Svatko je od sudionika imao priliku predstaviti svoj rad, slušati izlaganja ostalih sudionika na različitih područja i tema u sestrinstvu. Međunarodnoj znanstvenoj konferenciji prisustvovali su i brojni predavači, stručnjaci u području sestrinstva iz nekoliko zemalja što je uvelike pridonijelo i samoj znanstvenoj „težini“: prof.dr.sc. Jean Watson, prof.dr.sc. Majda Pajnkihart, prof.dr.sc. Patricia G.Morton, prof.dr.sc. William Lauder, doc.dr.sc. Nada Prlić, prof.dr.sc. Donna Fitzsimons, prof.dr.sc. Beata Dobrowolska, prof.dr.sc. Dragana Milutinović, prof.dr.sc. Marilyn H.Oerman, prof.dr.sc. Danica Železnik, prof.dr.sc. Boštjan Žvanut i doc.dr.sc. Andrej Starc.  Percepcija medicinskih sestara o primjeni rezultata istraživačkog rada iz područja sestrinstva u svakodnevnoj praksi, Percepcija učenika srednje medicinske škole o kompetencijama mentora zdravstvene njege, Međupredmetno praćenje i vrednovanje učeničkog postignuća prema novom strukovnom kurikulumu za stjecanje kvalifikacije medicinska sestra/tehničar opće njege, Prednost kabinetske nastave tijekom obrazovanja za zanimanje medicinska sestra/medicinski tehničar opće njege, Percepcija studenata sestrinstva i međuodnosu medicinske sestre i bolesnika tijekom sestrinske skrbi, Teorija i praksa sestrinske skrbi iz percepcije bolesnika teme su koje su izlagali nastavnici Medicinske škole Osijek. Konferencija nam je svakako dala priliku za stjecanje novih znanja i vještina, izmjenu iskustava, aktualnih inovacija u obrazovanju medicinskih sestara i ugodna druženja. Zahvaljujemo kolegi, profesoru doc.dr.sc. Robertu Lovriću, predsjedniku Organizacijskog odbora na mnoštvu stručnih i znanstvenih sadržaja koje nam je ova prva konferencija pružila.

Autori/koautori radova: Maja Čebohin, Marija Maras, Martina Tot, Marko Maceković, Ljiljana Grdić, Mateja Hideg, Maja Carević, Viktorija Ežbegović, Jadranka Marušić, Maja Rakin, Sanja Dravinski, Mirjana Kralj-Vasilj, Sanja Višević, Marijana Jaman Galeković, Jasenka Vujanić, Ljiljana Eršek, te sudionici konferencije: Vera Rogina, Dunja Bart, Branimir Lončarić, Luka Bačić, Branislava Laurović.

« Prosinac 2018 »

KARTA - KAKO DO NAS

12.12.2018. 16:00
Osijek: Studij medicine na njemačkom jeziku
Od sljedeće jeseni će na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Osijeku biti dostupan studij na njemačkom jeziku.

24.10.2018. 10:58
Dalmatinski buhač €“ neiskorišteni potencijal hrvatske flore
Porastom svijesti o štetnom učinku različitih sintetskih herbicida, fungicida, insekticida i drugih srodnih kemikalija na okoliš, ekološka se poljoprivreda počinje vra‡ati na velika vrata. Samim time raste značaj i ekonomska vrijednost dalmatinskog buhača (Tanacetum cinerariifolium), biljne vrste koja proizvodi prirodni insekticid i repelent piretrin.

Optimizam - optimistično razmišljanje također dokazano pomaže. Zamislite idealnu budućnost - primjerice da živite uz partnera punog ljubavi i potpore ili da ste zaposleni na mjestu koje vas ispunjava - a zatim zapište zamišljenu sliku u dnevnik (može i virtualni: blog, face,…).

Činite dobra djela -  Pomažući drugima pomažemo i sebi. Osobe koje doniraju vrijeme ili novac u dobrotvorne svrhe ili koje altruistički pomažu ljudima u potrebi osjećaju se sretnijima.