Edukacija o strukturiranom dijalogu za školsko osoblje i predstavnike Vijeća učenika srednjih škola

Autor: Vesna Suvala, 1. 12. 2017.

Od 9. do 12. studenoga u Crikvenici održala se Edukacija o strukturiranom dijalogu u organizaciji Mreže mladih Hrvatske, pod pokroviteljstvom programa Erasmus + i Ministarstva za demografiju, obitel, mlade i socijalnu politiku. U edukaciji je sudjelovalo ukupno 10 škola iz cijele Hrvatske, većinom strukovnih, a Medicinsku školu Osijek predstavljale smo psihologinja Mirna Ilakovac i ja, kao predsjednica Vijeća učenika naše škole.

Tema cijele edukacije bio je rad školskih vijeća učenika i strukturirani dijalog o kojima smo na zanimljive i kreativne načine saznavali sve više kroz 4 dana edukacije. Strukturirani dijalog metoda je uključivanja mladih u procese donošenja odluka i dijalog s onima koji odluke donose te predstavlja koristan alat u školskom okruženju. Učili smo o ulozi, svrhama i zadaćama vijeća učenika u pokretanju promjena u školi i lokalnoj zajednici, metodama provedbe strukturiranog dijaloga na lokalnoj, nacionalnoj i europskoj razini te o primjeni strukturiranog dijaloga u vijeću učenika i s ostalim učenicima u školskoj zajednici. Kroz razne kreativne radionice, fokus grupe, igru uloga, gledanje videa i filmića, razvijali smo vještine kritičkog razmišljanja i komuniciranja, uviđali mogućnosti naše škole i zajednice te tražili i dobijali nove i korisne ideje kako sve to što smo naučili primijeniti kada se vratimo kući, u našoj školi i gradu.

Našu školu uspješno smo predstavili ostalim školama, upoznali ih sa specifičnostima, problemima i mogućnostima koje naša škola ima te stvorili akcijski plan provedbe strukturiranog dijaloga u školi i lokalnoj zajednici.

Uz učenje i rad uspjele smo se i zabaviti, prošetati gradom i upoznati mnoge mlade i pametne ljude iz cijele Hrvatske od kojih smo dobili nova znanja i ideje te nova prijateljstva. Nadam se kako ćemo poslije ove edukacije puno toga naučenog moći primijeniti i u našoj školi te uspjeti potaknuti i druge učenike na sudjelovanje u napretku i poboljšanju rada, ne samo vijeća učenika nego i cijele naše škole i lokalne zajednice.

Magdalena Župan, 4.s1

« Studeni 2018 »

14.11.2018. 12:00
Potres mozga i rizik za suicid
Osobe koje su pretrpjele potres mozga imaju prosječno dvostruko veći rizik za samoubojstvo, utvrdili su kanadski znanstvenici s University of Toronto.

24.10.2018. 10:58
Dalmatinski buhač €“ neiskorišteni potencijal hrvatske flore
Porastom svijesti o štetnom učinku različitih sintetskih herbicida, fungicida, insekticida i drugih srodnih kemikalija na okoliš, ekološka se poljoprivreda počinje vra‡ati na velika vrata. Samim time raste značaj i ekonomska vrijednost dalmatinskog buhača (Tanacetum cinerariifolium), biljne vrste koja proizvodi prirodni insekticid i repelent piretrin.