Obilježavanje Svjetskoga dana šećerne bolesti 2017. godine

Autor: Vesna Suvala, 14. 11. 2017.

Svjetski dan šećerne bolesti najveća je svjetska kampanja podizanja svijesti o dijabetesu koji obilježava više od milijarde ljudi u više od 160 država u svijetu kojima pripada i Hrvatska.
Tema ovogodišnje kampanje Svjetskoga dana je „Žene i dijabetes“, a  slogan je „Naše pravo na zdravu budućnost“. Cilj kampanje je povećati svijest o ženama koje su u riziku ili su oboljele od šećerne bolesti te njihovo pravo na jednaku zdravstvenu skrb.
Prema procjenama Međunarodne dijabetičke federacije (IDF) u svijetu je trenutno 415 milijuna osoba u dobi od 20 do 79 godina koje imaju šećernu bolest. Od toga je 199 milijuna žena. Zabrinjavajući je podatak kako se do 2040. godine očekuje da će ukupan broj žena oboljelih od šećerne bolesti povećati na 313 milijuna.

Šećerna bolest deveti je vodeći uzrok smrti žena u svijetu i uzrokuje 2, 1 milijun smrtnih slučajeva godišnje. S obzirom na lošije socioekonomske uvjete, posebice u siromašnijim državama u svijetu, djevojke i žene imaju smanjen pristup učinkovitoj prevenciji dijabetesa, ranom otkrivanju bolesti te liječenju.

Svake godine u svijetu od posljedica dijabetesa premine oko 5 milijuna ljudi.
Svakih 6 sekundi jedna osoba u svijetu premine od posljedica šećerne bolesti.

Učenici i djelatnici Medicinske škole Osijek, aktivno su se uključili u obilježavanje Svjetskoga dana šećerne bolesti aktivnostima mjerenja razine glukoze u krvi, mjerenja vrijednosti krvnoga tlaka i podjeli prigodnoga promotivnog materijala građanima Osijeka u subotu 11. studenoga 2017. u TC Portanova od 10:00 do 13:00 sati.

Tijekom akcije, građanima Osijeka koji su se rado odazvali akciji, izmjerene su 223 razine glukoze u krvi i 216 vrijednosti krvnoga tlaka. Građani, čija je izmjerena vrijednost krvnoga tlaka i glukoze u krvi bila iznad gornje granice uobičajenih vrijednosti, upućeni su svomu liječniku.

U akciji su sudjelovali učenici:

3. g Željka Kljajić

4. s1 Marko Derdić  i Teo Trbara

4. s2 Ines Nikolić i Anamarija Abramović

4. s3 Marta Abičić i Doris Blažević

5. s1 Laura Filipović, Dora Mićan, Marko Bondža, Monika Kovač i Gabrijela Kovačević

5. s2 Nikolina Rabić, Ivona Kezić, Ana Klaić, Ružica Kovačević i Matea Pernar

5. s3 Vanja Martinović, Valentina Naumovski, Minja Živković, Anja Stojanović i Adrijana Milnović

Društvo za zaštitu od dijabetesa Osijek organiziralo je za članove Društva i građane Osijeka 13. studenog 2017. s početkom u 18 sati stručno predavanje na temu „Dijabetes danas“. Predavanje je održala Dr.sc. Silvija Canetski-Varžić, dijabetolog Zavoda za endokrinologiju i bolesti metabolizma KBC Osijek. Predavanju su nazočili i učenici 5.s1, 5.s2 i 5.s3 razreda.

U utorak 14. studenog 2017. Svjetski dan šećerne bolesti u Osijeku je obilježen osvjetljavanjem pješačkog mosta na rijeci Dravi plavom bojom kao zaštitnim znakom ove bolesti s ciljem podizanja svijesti o šećernoj bolesti.

Akcija je nazvana „Plavi most“ a organizirao ju je Klub mladih osoba oboljelih od dijabetesa Dianet. Nakon osvjetljavanja pješačkog mosta članovi Društva, njihove obitelji i građani Osijeka prošetali su između dva osječka mosta. Događaj je ovjekovječen milenijskom fotografijom svih sudionika na plavom mostu.

U akciji su sudjelovali učenici 5.s1, 5.s2 i 5.s3 razreda.

U aktivnostima obilježavanja Svjetskog dana šećerne bolesti 2017. sudjelovali su nastavnici strukovnih  predmeta: Ljiljana Eršek, Sanja Dravinski, Martina Tot, Ana-Marija Buljević, Marija Maras i Marko Maceković.

« Studeni 2018 »

14.11.2018. 12:00
Potres mozga i rizik za suicid
Osobe koje su pretrpjele potres mozga imaju prosječno dvostruko veći rizik za samoubojstvo, utvrdili su kanadski znanstvenici s University of Toronto.

24.10.2018. 10:58
Dalmatinski buhač €“ neiskorišteni potencijal hrvatske flore
Porastom svijesti o štetnom učinku različitih sintetskih herbicida, fungicida, insekticida i drugih srodnih kemikalija na okoliš, ekološka se poljoprivreda počinje vra‡ati na velika vrata. Samim time raste značaj i ekonomska vrijednost dalmatinskog buhača (Tanacetum cinerariifolium), biljne vrste koja proizvodi prirodni insekticid i repelent piretrin.