Međunarodni dan starijih osoba

Autor: Vesna Suvala, 24. 10. 2017.

Učenici Medicinske škole Osijek sa svojim programom „VI NISTE SAMI“ u Domu umirovljenika Osijek

Glavna skupština Ujedinjenih naroda 14. prosinca 1990. godine proglasila je 1. listopada Međunarodnim danom starijih osoba, ističući značenje iskoristivog potencijala izrazito rastućeg svjetskog starijeg pučanstva. Slogan Svjetske zdravstvene organizacije i UN – a „ Stariji ljudi kao nova snaga za razvoj“ upućuje na osiguranje aktivnog zdravog starenja.

Dana 9. 10. 2017. U Domu umirovljenika u Osijeku, učenici četvrtih razreda Medicinske škole Osijek, zajedno sa svojim profesorima Bačić, Omrčen i Buljević obilježili su i ove godine Međunarodni dan starijih osoba, pod motom: „Vi niste sami“. Povodom toga, učenice Iva Patajac, Lucija Križaj, Domenika Jurković, Valentina Straka, Monika Kisić, Hana Todorović, Andrea Stiplošek i Stella Malinović predstavili su se korisnicima Doma umirovljenika programom, život s poezijom, kroz pjesme naših čuvenih pjesnika. Poezija ne mijenja svijet, ali ga čini podnošljivim. Poezija je zato i oblik terapije. Pjesme koje su učenice čitale nisu se odnosile samo na sadašnji trenutak, već su bile i glasnici prošlosti, ali su nosile i važne poruke za buduća vremena. Snaga poezije transformira ljudsko iskustvo u emocionalno i nerijetko slušajući poeziju ljudi počinju da shvaćaju svoja unutrašnja razmišljanja. Vraćajući emocije u život, nikada nismo sami, jer su one usko povezane sa sadašnjim trenutkom i sjećanjima.

Cilj ove akcije bio je potaknuti i educirati umirovljenike o snazi pjesme da putem energije u riječima, ritmu glasa i osjećanjima unutar nas koje one proizvode, probudimo, oslobodimo i iskusimo kvalitetnije život. Akciji se odazvao velik broj umirovljenika..