Svjetski dan nepušenja

Autor: Vesna Suvala, 9. 6. 2017.

Svjetska zdravstvena organizacija svake godine 31. svibnja obilježava Svjetski dan nepušenja kako bi upozorila na zdravstvene i ostale rizike povezane s uporabom duhanskih proizvoda te promicala politike koje će učinkovito smanjiti njihovu konzumaciju.

U srijedu, 31. svibnja 2017. godine, od 10 do 13 sati na Trgu Ante Starčevića organizirana je javnozdravstvena akcija povodom Svjetskog dana nepušenja. U organizaciji i provedbi akcije sudjelovali su: Zavod za javno zdravstvo Osječko-baranjske županije, Gradska liga protiv raka te učenici i nastavnici Medicinske škole Osijek. Učenici i nastavnici Škole prikupljali su cigarete građana te su im umjesto cigareta darovali jabuke i prigodne edukativne materijale.

Tema ovogodišnjeg Svjetskog dana nepušenja je „Duhan - prijetnja razvoju”. Važno je naglasiti povezanost uporabe duhanskih proizvoda i održivog razvoja te potaknuti države da nadzor nad duhanskim proizvodima uključe u nacionalne odgovore na Program za održivi razvoj 2030.

Uporaba duhana vodeći je uzrok preventabilnih smrti u svijetu, a Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) pripisuje joj gotovo šest milijuna smrti godišnje. Očekuje se da će se do 2030. godine taj broj povećati na više od osam milijuna.

Premda je u Hrvatskoj zabranjeno reklamiranje i sponzoriranje duhanskih proizvoda, i dalje se mogu vidjeti reklame za duhanske proizvode ili promocije na prodajnim mjestima kao i konzumiranje duhanskih proizvod na televiziji, videozapisima ili filmovima. Značajan broj ljudi posjeduje predmet s logotipom duhanske tvrtke, a mnogi mogu potvrditi da im je nacionalni predstavnik duhanske kompanije ponudio besplatne cigarete.

Rezultati Svjetskog istraživanja (istraživanje je provedeno i u Republici Hrvatskoj) o uporabi duhanskih proizvoda mladih osoba prikazani su na konferenciji za medije održanoj u Ministarstvu zdravstva 31. svibnja 2017. godine. Svrha istraživanja je korištenje rezultata za usvajanje i provedbu učinkovitih zakonskih mjera za prevenciju i smanjenje konzumacije duhana, nikotinske ovisnosti i izloženosti duhanskom dimu.

U akciji su sudjelovali učenici 4. s2 razreda: Miro Vuksanović, David Pleša, Nikolina Rabić, Dora Kozjan, Ivana Parać i Mia Viljanac i učenici 4. s3 razreda: Dolores Živadinović, Jelena Dokić i Vlatka Tadijan te nastavnice: Marijana Jaman Galeković i Branislava Laurović.

Prigodni pano izradile su: Jelena Daskalova, Ružica Kovačević i Kristina Petek, 4. s2.

« Lipanj 2017 »

22.06.2017. 16:00
Studija upozorava na e-cigarete
Nalazi američkih znanstvenika sugeriraju kako uporabu elektronskih cigareta prati rizik za oštećenja DNK usporediv s pušenjem običnih cigareta bez filtera.

08.06.2017. 12:34
Slavimo mora i oceane!
8. lipnja svake se godine obilježava Svjetski dan oceana. Turistička sezona, vrijeme sunca, mora i kupanja se bliži, ima li stoga boljeg načina da je započnemo od dana posve‡enog promišljanju o našim doprinosima ekosustavima od kojih ovisi cijeli život na Zemlji?